Lukoil România și Petrotel Lukoil, afaceri de miliarde înaintea sancțiunilor americane
Lukoil România SRL și Petrotel...
Preşedintele AGPB, Eric Thirouin, a avertizat joi că producţia de grâu moale din acest an se va situa la 25,98 milioane de tone, un declin de 26% faţă de situaţia de anul trecut. De asemenea, randamentul culturilor de grâu a scăzut cu 17%, până la 6,2 tone la hectar, continuând un trend descrescător care a început în 2015.
"Acest trend ne sugerează nouă fermierilor o cădere mult mai gravă şi mai structurală decât am înregistrat în ultimii ani şi care înseamnă distrugerea reală a agriculturii franceze. Acesta este primul meu semnal de alarmă", a spus Eric Thirouin. Potrivit acestuia, veniturile fermierilor vor fi cu trei miliarde euro mai mici comparativ cu situaţia de anul trecut, în condiţiile în care prăbuşirea recoltei coincide cu creşterea facturilor la energie şi salarii.
Prea multă ploaie
Exporturile de cereale ale celui mai mare producător agricol din Uniunea Europeană sunt prognozate să coboare la cel mai redus nivel de după 2001-2002. Ploile fără încetare, lipsa soarelui şi temperaturile scăzute au favorizat răspândirea bolilor, au redus randamentele şi au afectat calitatea culturilor în majoritatea regiunilor agricole din Franţa.
La începutul acestui an, fermierii europeni au organizat demonstraţii de amploare în care au criticat creşterea costurilor, importurile ieftine şi reglementările stricte din UE precum cele incluse în Pactul Verde. Exporturile sunt limitate şi de competiţia venită din Rusia şi Ucraina, a spus Thirouin.
"Avem din ce în ce mai multe reglementări, restricţii şi interdicţii care au căzut asupra noastră, a fermierilor, fără încetare timp de peste 20 de ani şi care, pe cale de consecinţă, ne-au afectat mijloacele de producţie", a spus Thirouin.
Fermierii cer măsuri
Organizaţiile fermierilor poartă discuţii cu guvernul şi solicită un sprijin financiar de urgenţă pentru a ajuta la relaxarea restricţiilor, a mai spus Thirouin. Însă aceste negocieri sunt îngreunate de criza politică în derulare în Franţa.
Întrebat dacă fermierii sunt gata să iasă din nou pe stradă, Thirouin a avertizat: "atunci când eşti gata să arunci prosopul, eşti gata pentru orice".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lukoil România SRL și Petrotel...
Guvernul digitalizează plata amenzilor. Un cont unic...
Un nou val de scumpiri ne...
Agenţia Naţională de...
Ministrul Apărării Naţionale,...
Românii care până acum nu au...
Olanda dă semnalul schimbării...
Leul a încheiat luna octombrie...
Doar una din patru locuințe din...
Ministerul Finanțelor a anunțat...
Cererea de aur crește puternic...
Țigările s-ar putea scumpi în...
Prețul energiei electrice pe piața spot a crescut joi cu...
Compania aeriană națională...
Traficul de mărfuri prin Portul...
BET, în declin: sesiune...
Modificări în structura...
AFM informează: Noi dosare au...
Statele Unite se confruntă cu...