 
 Specialistul în energie și board advisor Future Energy Leaders (FEL) România, Adrian Vintilă, a vorbit, în cadrul emisiunii ”Totul despre bani” de pe DCNews și DCBusiness, despre care este diferența la momentul actual dintre randamentul unei centale pe gaz și cel al unei pompe de căldură.
”Există o dezbatere destul de mare în spațiul public, ea pleacă de la niște directive la care și noi va trebui să ne aliniem, sunt directive care se referă la decarbonarea sectorului rezidențial.
Eu mai degrabă, din cele două, aș alege-o pe a treia, sistemul centralizat de încălzire la care vedem că unele orașe au renunțat și regretă. Dar dacă ne raportăm strict la electric și gaz, trendul este pe electric. Gazul înseamnă poluare, până la urmă. Prin directivele europene va trebui să fie scos din utilizarea casnică. Noi avem norocul în România să avem această pungă mare de gaz prin proiectul Neptun Deep și va trebui să valorificăm acel gaz dar, foarte important, din punctul meu de vedere, ar fi să îl valorificăm în sectorul industrial, acolo unde banii se întorc în economie,” susține Adrian Vintilă.
Specialistul din domeniul energiei a făcut o comparație succintă despre consumul pe care îl înregistrează fiecare dintre cele trei modalități de încălzire a locuinței enumerate anterior. Pompele de căldură par să fie o soluție de viitor în perspectiva sa, în situația în care prețul la electricitate este unul accesibil.
”La sectorul rezidențial avem deja pompele de căldură care au un avânt din ce în ce mai mare, vedem costul tehnologiei care a scăzut destul de mult, randamentul este unul foarte bun. Dacă comparăm o centrală electrică clasică 1 kW termic este produs din 4 kWh de energie electrică, un randament de 1/4 , la centralele pe gaz, randamentul este 1 kW termic, produs din 2,5 kWh gaz iar la pompele de căldură, randamentul este acum 1/1. Deci încălzirea se va duce către sistemul acesta din punctul meu de vedere. Este firesc să fie așa pentru că este o tehnologie care nu poluează și care începe să devină accesibilă și care este folosită deja în țările nordice, acolo unde prețul la electricitate este scăzut” a conchis Adrian Vintilă.
VIDEO
 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Țigările s-ar putea scumpi în...
Românii care până acum nu au...
Prețul energiei electrice pe piața spot a crescut joi cu...
Doar una din patru locuințe din...
BET, în declin: sesiune...
Ministerul Finanțelor a anunțat...
Modificări în structura...
AFM informează: Noi dosare au...
Statele Unite se confruntă cu...
ANAF a schimbat toate...
Cris-Tim Family Holding anunță...
Cursul valutar anunțat joi, 30...
ANAF așteaptă declarațiile SAF-T și formularele de TVA...
România nu ar trebui să mai...
Statele Unite vor relua testele nucleare pentru prima...
Activitatea economică din...
Guvernul aprobă, în şedinţa de...
Discuţii la Palatul Victoria...
