Cel mai mare fond de pensii din lume a înregistrat pierderi RECORD

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Studiu: Piața muncii s-a schimbat COMPLET
Studiu: Piața muncii s-a schimbat COMPLET
Government Pension Investment Fund din Japonia, cel mai mare fond de pensii din lume, a înregistrat pierderi record în primele trei luni ale acestui an, după ce pandemia de coronavirus a declanşat căderi pe bursă în acea perioadă, transmite Bloomberg.

Într-un comunicat publicat vineri, Government Pension Investment Fund a informat că a pierdut 11% sau 17.700 miliarde de yeni (164,7 miliarde de dolari) în perioada ianuarie-martie 2020. Este vorba de cel mai mare declin al valorii activelor fondului înregistrat după luna aprilie 2008, astfel că activele totale ale fondului au ajuns la 150.630 miliarde de yeni.

Cîțu: 16,1 miliarde de lei pentru investiţii în primele şase luni din 2020

Publicarea acestor rezultate vine la doar câteva luni după ce fondul a schimbat echipa de conducere şi a revizuit strategia de alocare a activelor pentru a se concentra mai mult pe obligaţiunile străine. Pierderile din primul trimestru, care au şters practic câştigurile pentru anul fiscal încheiat la 31 martie 2020, ar putea declanşa un semnal de alarmă în mediul politic având în vedere că securitatea socială rămâne un subiect important pentru zeci de milioane de pensionari niponi.

În perioada ianuarie-martie anul curent, indicele MSCI All-Country World Index al acţiunilor globale a înregistrat o scădere de 22%, indicele S&P 500 Index a pierdut 20% iar indicele Topix al bursei de la Tokyo a scăzut cu 18%. În aceeaşi perioadă, randamentele pentru obligaţiunile pe 10 ani emise de Trezoreria SUA au scăzut cu 125 de puncte de bază iar randamentele pentru obligaţiunile guvernamentale nipone au crescut cu trei puncte de bază. De asemenea, yenul japonez s-a apreciat cu 1% în raport cu dolarul şi cu 3% în raport cu moneda euro.

Naoki Fujiwara, de la Shinkin Asset Management, a apreciat că pierderile pentru perioada ianuarie-martie erau de aşteptat. În ultimele luni însă cotaţia acţiunilor a crescut, astfel că fondul de pensii DPIF ar trebui să recupereze pierderile în perioada aprilie-iunie. "Actualul portofoliu este expus la volatilitatea acţiunilor", a spus Naoki Fujiwara.

În luna aprilie, GPIF a majorat cota din active alocată obligaţiunilor străine cu 10 puncte procentuale până la 25%, în timp ce cotele alocate acţiunilor şi obligaţiunilor nipone au fost lăsate nemodificate la 25%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO

pixel