Cererile din domeniul înmatriculări şi permise de conducere se vor depune exclusiv online

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Aproximativ 500.000 de salariaţi din România care activează în domenii precum IT
Aproximativ 500.000 de salariaţi din România care activează în domenii precum IT
 Cererile privind activităţile specifice din domeniul înmatriculări şi permise de conducere adresate Serviciilor publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor judeţene şi din Bucureşti se vor depune exclusiv în baza unei programări online, în perioada 16 - 31 martie, informează DRPCIV.

Programările online vor fi făcute pe site-ul oficial al instituţiei www.drpciv.ro , secţiunea specializată.

"Pentru operaţiunile care nu se regăsesc la secţiunea online - pasul 2, vă rugăm să consultaţi site-ul Instituţiei Prefectului din judeţul de care sunteţi interesaţi şi să respectaţi cu stricteţe indicaţiile personalului de la ghişee. Accesul în incinta sediilor serviciilor publice comunitare va fi permis doar titularilor, după caz persoanelor mandatate/delegate, în baza programărilor online şi a actului de identitate - în original", informează un comunicat de presă al DRPCIV.

Dezastru pe șosele României. Ce au descoperit inspectorii RAR

Activităţile de audienţe, atât la sediul Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, cât şi la sediile serviciilor publice comunitare teritoriale, vor fi suspendate în perioada 11 - 31 martie 2020. Aceste activităţi se vor desfăşura exclusiv prin corespondenţă poştală sau e-mail.

"Solicităm tuturor persoanelor care sunt programate să respecte ora de programare şi să evite aşteptarea suplimentară în spaţiile destinate publicului. În funcţie de evoluţia situaţiei la nivel naţional, măsurile pot fi prelungite pentru o perioadă ce va fi stabilită ulterior", arată sursa citată.

O altă măsură dispusă de conducerea Ministerului Afacerilor Interne pentru prevenirea răspândirii virusului este aceea a modificării modului în care se desfăşoară activităţile de relaţii cu publicul la nivelul MAI.

"Astfel, începând de mâine, activitatea de relaţii cu publicul la nivelul Aparatului Central al MAI se va desfăşura fără interacţiunea directă a angajaţilor MAI cu persoanele din afara instituţiei", se arată în comunicat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Freepik.com
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Donald Trump

Tarifele impuse de Donald Trump încep să-și arate efectele

De la datele economice la rezultatele financiare ale...

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Freepik.com
Chatgpt. Freepik.com
Agenție BRD
Freepik.com
Contabili / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Ion Iliescu

A murit Ion Iliescu - Biografie

Ion Iliescu, fost președinte al României, a decedat la spitalul Prof. Dr....

Bursa de la București
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Bani

7 august 2025, zi de doliu național

Ziua de 7 august 2025 a fost declarată zi de doliu...

Industrie / Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Trafic. Foto: Pexels.com

pixel