Piețele prind avânt după acordul comercial SUA - UE: Bursele cresc, euro se întărește
Bursele globale au crescut,...
Agenția spațială chineză a publicat, de asemenea, imaginile filmate ale aselenizării sondei, în 3 ianuarie. A fost pentru prima dată când ”omul” a ajuns pe partea întunecată a satelitului natural al Pământului, care nu privește niciodată spre Terra. O premieră cu valoare științifică limitată, dar menită să demonstreze, înainte de toate, ambițiile programului spațial al Chinei.
”Cercetătorii au finalizat analiza preliminară a topografiei suprafeței lunare din jurul locului de aselenizare, bazându-se pe imaginile surprinse de aparatul foto”, a anunțat CNSA.
Citește și Un modul spațial chinez aselenizează pe partea nevăzută a lunii
Sonda, robotul Yutu-2, dar și satelitul Queqiao care transmite informațiile pe pământ, ”sunt în stare stabilă și toate programele se derulează conform graficului stabilit”, a adăugat sursa citată. Micul robot teleghidat de 140 de kilograme a fost repus în funcțiune joi, după o pauză de câteva zile, pentru a se acomoda cu temperatura înconjurătoare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Bursele globale au crescut,...
Oportunitate pentru cei care...
SUA şi UE au decis să ridice...
România riscă să încheie anul...
Președintele american Donald Trump a anunțat duminică...
- Antreprenorii români îmbătrânesc: peste două treimi...
Fostul mare campion de tenis...
Recolta de grâu a României ar...
Numărul beneficiarilor de pensii speciale a ajuns, în...
Confederaţia patronală...
Capitalizarea Bursei de la...
Zeci de localități din opt...
Pentru prima dată din anii ’90,...
Modificările de TVA care intră...
Curtea Constituțională a...
India trăiește o revoluție a...
Negocierile pentru un nou acord...
Șoferii care alimentează cu...
Valul de căldură lovește din plin sudul României cu...
Exploatarea gazului natural în...
Autoritatea pentru...
Cosmin Ghiţă, CEO...
Autovehiculele cu masa mai mare de 7,5 tone, cu excepţia...
Ministerul Finanțelor a emis un...