CCR a zis „nu” la salarii mai mari pentru funcționarii din teritoriu
Curtea Constituțională a decis...
"Încă din primul moment am spus că vom creşte pensiile în 2020 şi astăzi trebuie să vin în faţa dumneavoastră şi să vă spun: da, în România, vor creşte pensiile în 2020. Punctul de pensie, valoarea punctului va avea cea mai mare creştere, cea mai mare sumă pe care o vom vedea în plus la punctul de pensie, pe care am avut-o vreodată. PSD, niciodată, nu a mărit pensiile cu această sumă, deşi a avut perioade de creştere economică una după alta, trei ani de zile, nu datorită lor ci datorită contextului economic internaţional şi tot nu au mărit pensiile cu această sumă", a precizat Cîţu.
De ce NU a spus Cîțu cu cât cresc pensiile. Câciu: Scădere dramatică. Se va afla în scurt timp!
El a subliniat că în pofida contextului economic global dificil, Guvernul a reuşit creşterea pensiilor, pe lângă cea a alocaţiilor.
"În acest context economic global dificil prin care trecem. în această perioadă am reuşit să facem acest efort şi sa creştem pensiile pe lângă creşterea alocaţiilor cu cea mai mare sumă pe care au vazut-o românii, care se pune în plus la punctul de pensie. Îl provoc pe domnul Ciolacu să mai găsească o ţară care face astfel de eforturi în criză economică, creşte şi pensii şi alocaţii cu sumele pe care le face acest guvern", a adăugat şeful de la Finanţe.
Florin Cîţu nu a precizat în conferinţă procentul cu care va creşte punctul de pensie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Curtea Constituțională a decis...
Dronele comerciale au devenit...
Anticipaţiile analiştilor...
Început perioada de foc pe...
Consiliul Concurenţei...
Premierul Ilie Bolojan a...
Ochelarii au evoluat de la un simplu dispozitiv pentru...
ANAF reamintește...
SNPPC vine cu o veste bună...
Retailerii trebuie să adopte...
Investițiile au revenit timid...
Organizația patronală IMM...
Bursa de Valori București (BVB)...
În doar câteva ore de negocieri...
Uniunea Europeană și Statele...
Numărul pensionarilor din...
În timp ce administrația Trump...
Guvernul a pus în dezbatere...
Ministerul Justiției, în...
Zanzibarul se conturează ca...