Claudiu Năsui a recunoscut: Banii europeni promiși antreprenorilor nu au existat niciodată

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
O nouă TAXĂ pentru români. Năsui: O taxă pe una dintre puținele distracții care le-au mai rămas disponibile românilor
O nouă TAXĂ pentru români. Năsui: O taxă pe una dintre puținele distracții care le-au mai rămas disponibile românilor
Ministrul Economiei recunoaşte că statul român nu şi-a respectat promisiunea faţă de antreprenori, aceea de a-i susţine cu bani europeni. Totodată, Năsui condamnă birocraţia de care se lovesc antreprenorii români.

Claudiu Năsui spune că, în această situaţie, Guvernul s-a văzut pus în situaţia de a le da antreprenorilor banii promişi. Mai exact, Guvernul actual plăteşte, în prezent, datorii din 2018.

Descoperire sinistră. Șobolan gigantic, găsit în canalizarea orașului Mexico City

„Statul român a ajutat antreprenorii prin fonduri europene. Banii europeni promişi antreprenorilor nu au existat niciodată. A trebuit noi, în Guvern, să găsim banii promişi. A trebuit să acoperim promisiuni anterioare. (…) S-a crescut cu 500 de milioane de euro promisiunile făcute. Nu mă interesează cine a fost înainte. Noi plătim datorii de la Start-UP Nation din 2018. Anul acesta eu încă mai cer bani pentru programe din 2018. Trebuie să încetăm acest mod de operare. Nu mai trebuie promişi bani pe care nu-i avem. (…) Statul a făcut o promisiune antreprenorilor şi statul n-a avut banii în cont. Promisiunea politicienilor a fost chiar înainte de campania electorală. Am primit o piatră de moară şi o ducem la bun sfârşit”, a declarat Claudiu Năsui în emisiunea OFF/On The Record de la Aleph News.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Pexels.com

Tot mai multe firme pun lacătul pe uşă

Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...

Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Foto: Reuters
Euro

Cum îți poți crește veniturile fără să muncești mai mult

Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...

Mină de cărbune / sursa foto: Freepik.com
maioreanu
Jeffrey Epstein / Fotografie publicată de DoJ

Tendinţe în turism 2026. Unde vor călători românii

Anul 2025 a confirmat o orientare a românilor  către...

Sticlă de plastic / sursa foto: Freepik.com
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Calcule. Foto: Freepik.com
Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu

Analiză ING: Perspectivele economiei României în 2026

ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...

Jeffrey Epstein în anii 70 când era profesor de matematică
Grecia, Santorii / FOTO: Unsplash

Grecia mizează pe 55 de milioane de turişti până în 2040

Banca Centrală a Greciei se aşteaptă ca numărul...

Masa de Crăciun. Foto: Freepik.com

Cât îi costă pe români masa tradiţională de Crăciun

Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...

TAROM

Costin Iordache se retrage de la conducerea TAROM

Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Foto: Facebook Apele Romane
Șantierul liniei de metrou M6 / Foto: Oana Pavelescu
foto: pexels.com
Abația Sint Sixtus

Abațiile care produc celebrele beri trapiste, în pericol

Celebrele beri trapiste din Belgia, considerate un...

Foto: Mihai Ciobanu

pixel