CNAIR întâmpină iarna cu 185.079 tone sare și 24.613 tone nisip

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Spania se pregăteşte de o altă FURTUNĂ ISTORICĂ de zăpadă
Spania se pregăteşte de o altă FURTUNĂ ISTORICĂ de zăpadă
Stocurile de materiale antiderapante are Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii rutiere conţin, în prezent, 185.079 tone sare, 24.613 tone nisip, 1.306 tone clorură de calciu şi 714 produs ecologic, conform unui comunicat.

"În colaborare cu IGPR - Direcţia Rutieră, CNAIR SA a încheiat un program comun de măsuri la nivel central şi cu Serviciile de Poliţiei Rutieră la nivelul fiecărui judeţ. La nivelul fiecărei Direcţii Regionale de Drumuri şi Poduri sunt stabilite Comandamente Regionale de coordonare a activităţii de iarnă. În administrarea CNAIR S.A. se află 309 baze de deszăpezire şi 120 puncte de sprijin", se menţionează în comunicat.

Potrivit sursei citate, pentru intervenţia pe timpul iernii CNAIR va asigura un efectiv de 3.927 autoutilaje, respectiv 711 autoutilaje de deszăpezire proprii, din care 7 şenilate şi 100 autofreze Fresia, 2.524 autoutilaje închiriate şi 692 autoutilaje închiriate la cerere.

Aprovizionarea cu sare se va realiza conform următorului program: 35% din cantitatea necesară până la 1 noiembrie, 50% din cantitatea necesară până la 1 decembrie şi 75% din cantitatea necesară până la 31 decembrie 2019. Pentru această iarnă a fost încheiat cu SC Salrom SA un contract de furnizare de sare pentru cantitatea de 475.700 tone.

Citește și CNAIR: Lucrările la Lotul 1 al Autostrăzii Sebeș Turda au ajuns la peste 78%

"Pentru protecţia împotriva înzăpezirii, pe reţeaua de drumuri naţionale şi autostrăzi vor fi montate 536.500 ml de panouri parazăpezi şi 30.568 ml de perdele forestiere de protecţie. În vederea semnalizării rutiere pentru sezonul rece au fost montate 18.605 indicatoare rutiere", se mai precizează în comunicat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com

pixel