COD GALBEN de FURTUNĂ în două județe din estul țării

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Cod galben de furtună
Cod galben de furtună
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o avertizare nowcasting Cod galben de furtună, valabilă în următoarele patru ore, în zonele de litoral ale judeţelor Constanţa şi Tulcea.

Potrivit meteorologilor, până la ora 20:00, în judeţul Constanţa (zona de litoral) şi în judeţul Tulcea (localităţile Tulcea, Babadag, Sarichioi, Baia, Somova, Valea Nucarilor, Frecăţei, Murighiol, Mihail Kogălniceanu, Slava Cercheză, Chilia Veche, Mahmudia, Mihai Bravu, Nufăru, Beştepe, Maliuc, Pardina şi Ceatalchioi, precum şi în zona de litoral) vor fi intensificări temporare ale vântului, cu rafale ce vor depăşi, local, 55 - 65 km/h.

Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum şase ore, precizează ANM. 

PROGNOZA METEO. Furtuni în weekend. ANM anunţă patru săptămâni cu vreme schimbătoare

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o informare de instabilitate atmosferică temporar accentuată, intensificări ale vântului și cantități de apă însemnate, valabilă până sâmbătă dimineață.

Potrivit meteorologilor, în acest interval va ploua în general moderat cantitativ în nord-vestul teritoriului. În centru, sud-vest și pe alocuri în rest, după-amiaza și noaptea, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse, descărcări electrice și izolat căderi de grindină și vijelii.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15...20 l/mp și pe suprafețe mici, mai ales în zona Munților Apuseni și în nordul Carpaților Orientali, 30...40 l/mp.

Temporar, vântul va avea intensificări în majoritatea regiunilor, cu viteze, în general, de 45...55 km/h, iarîn zona montană înaltă, de peste 70 km/h.

În București, vremea va fi caldă pe parcursul zilei de vineri. Cerul va avea înnorări temporare și mai ales spre seară și la începutul nopții va crește probabilitatea pentru averse slabe, însoțite de descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului.

Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 29 de grade, iar cea minimă va fi de 17...18 grade.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Nicușor Dan / Foto: Președinția României
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Generalul Alexus Grynkewich și șeful NATO, Mark Rutte
PLan cadastral / Foto: Freepik

Vești bune: unele acte cadastrale se obțin gratuit

ANCPI a modificat tarifele serviciilor cadastrale și...

Dolari și aur / Foto: Freepik
Coadă la benzină / Foto: X.com
WDS24 MARSS Interceptor MR
London Metal Exchange
Piața Roșie din Moscova
Lynn Forester de Rothschild
Bani
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Schimb valutar / Foto: Freepik
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Stație de transformare
Mihai Daraban
Freepik.com

Care sunt cele mai profitabile companii din România

Rețeta rezilienței: cum au reușit 145 de companii să...

Documente ANAF. Freepik.com
Fitch Ratings

Retrogradarea Franței de către Fitch agită piețele europene

Randamentele obligațiunilor guvernamentale din zona...

Colaj. Sursa foto: freepik.com
Freepik.com
Banca Naționala a României

pixel