Comerțul mondial a scăzut ca urmare a conflictelor armate din Marea Roșie

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Transportor maritim / Sursa: flickr.com
Transportor maritim / Sursa: flickr.com
Ca o consecință a intensificării atacurilor militanților Houthi asupra vaselor transportoare de pe Marea Roșia, o rută importantă între Orient și Occident, comerțul mondial a fost semnificabil afectat.

Comerțul mondial a scăzut cu 1,3% în perioada noiembrie-decembrie 2023, în condițiile în care atacurile militanților Houthi asupra navelor comerciale din Marea Roșie au dus la o prăbușire a volumelor de mărfuri transportate în această regiune cheie, a anunțat joi un institut economic german, conform Reuters.

În prezent, aproximativ 200.000 de containere sunt transportate zilnic prin Marea Roșie, în scădere față de aproximativ 500.000 pe zi în noiembrie, a precizat institutul IfW Kiel.

Devierile, venite ca răspuns la atacurile armate, au dus la prelungirea cu până la 20 de zile a călătoriilor între centrele de producție din Asia și consumatorii europeni, a declarat Julian Hinz, directorul centrului de cercetare în domeniul politicii comerciale al IfW Kiel.

"Acest lucru se reflectă, de asemenea, în cifrele comerciale în scădere pentru Germania și UE, deoarece bunurile transportate sunt acum încă pe mare și nu au fost deja descărcate în porturi, așa cum era planificat", a declarat Hinz într-un comunicat.

Giganți ai transportului maritim, precum Maersk și Hapag-Lloyd, și-au trimis navele în călătorii mai lungi și mai costisitoare în jurul Capului Bunei Speranțe din Africa de Sud.

Militanții Houthi din Yemen, susținuți de Iran, au intensificat în ultimele luni atacurile asupra navelor din regiunea Golfului pentru a-și arăta sprijinul față de gruparea islamistă palestiniană Hamas care luptă împotriva Israelului în Gaza.

Pe regiuni, indicatorul comercial al IfW Kiel pentru luna decembrie a arătat că exporturile dinspre și importurile către Uniunea Europeană au scăzut cu 2% și, respectiv, 3,1%. Statele Unite au înregistrat o scădere de 1,5% a exporturilor și o scădere de 1% a importurilor, deși ruta comercială de la Marea Roșie este mai puțin crucială pentru această țară.

Comerțul Chinei a contrazis tendința, cu o creștere de 1,3% a exporturilor și de 3,1% a importurilor. Institutul a declarat că acest lucru s-a datorat probabil Anului Nou chinezesc care se apropie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Document / Foto: Freepik

Extras de carte funciară gratis. ANCPI face precizări

Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...

Știrile dimineții
Bursa de Valori București
Prelungitor

Schema de plafonare: Cine plătește cu adevărat nota de plată

Daniela Dărăban, directorul executiv al Federației...

La ghișeu

Această taxă dispare începând de săptămâna viitoare

O măsură ce se va aplica în conformitate cu unordin al...

Cipuri mici, dar indispensabile
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Dolari / FOTO: Unsplash

Perspectivele dolarului american devin tot mai întunecate

Este concluzia unui sondaj Reuters realizat în rândul...

Ucraina / FOTO: Freepik

Bani pentru Ucraina: Peste 3 miliarde de euro de la UE

Anunțul a fost făcut marți de guvernul de la Kiev, citat...

Grafice / FOTO: Freepik
Câmp petrolier / FOTO: Freepik

Decizia care ar putea da peste cap piața petrolului

Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații...

Spital Regina Maria
Banca Națională a României
Lingouri de aur
Kremlinul moscovit / FOTO: Freepik
Bursă / sursa foto: Freepik.com

Simona Bucura-Oprescu, anunț despre pensii, la DC NEWS

Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...

Jonas Gahr Støre, premierul Norvegiei

Norvegienii s-au răzgândit și vor în UE! Ce i-a convins?

Norvegia revine pe radarul geopolitic european, pe...

Lucian Romașcanu
Sebastian Burduja / FOTO: gov.ro
Europa nu stă cu mâinile încrucișate / Ilustrație: Oana Pavelescu
Turiști / Foto: Freepik
Accident / Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness

pixel