Egiptul depune eforturi pentru a media o încetare a focului între Israel și Fâșia Gaza, în acest sens discutând cu secretarul de stat american Antony Blinken și chiar cu președintele american Joe Biden.
Președintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi a declarat că în următoarea perioadă s-ar putea ajunge la un acord de încetare a focului între Israel și Hamas.
"Egiptul se străduiește să ajungă la un încetare a focului între israelieni și palestinieni - și există încă speranța că o acțiune colectivă ar putea pune capăt conflictului", a spus el într-un interviu Al Arabiya.
Armata SECRETĂ a SUA. Nu merge pe front, dar costă mult
"Este din ce în ce mai important să calmăm spiritele și să punem capăt violenței și uciderii", a adăugat președintele egiptean.
În weekend, mass-media israeliană și arabă a raportat că Egiptul a lucrat la negocierea unei încetări a focului de 12 ore între părți, însă Israelul s-a opus condițiilor acordului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Bursele asiatice își revin, dar...
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Începând cu luna august 2025,...
Noi informaţii despre starea de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Incendiu la un depozit de...
Ultimele informaţii despre...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...
Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
ANAF a publicat calendarul...