Consilierul pe sănătate al lui Trump a dat un interviu pentru Russia Today. Acum își cere scuze

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Scott Atlas
Scott Atlas
Consilierul preşedintelui Trump pentru coronavirus Scott Atlas şi-a cerut scuze duminică pentru acordarea unui interviu postului de televiziune RT susţinut de Kremlin, afirmând că nu ştia că acest post de televiziune era înregistrat ca agent străin în SUA, relatează Reuters.

Scott Atlas, neuroradiolog şi membru al grupului de lucru al Casei Albe pentru coronavirus, a criticat într-un interviu acordat RT măsurile de restricţii, numindu-le o ''epopee eşuată'' în ceea ce priveşte oprirea epidemiei de coronavirus.

''Am făcut recent un interviu cu RT şi nu ştiam că sunt un agent străin înregistrat'', a scris Scott Atlas pe Twitter. ''Regret că am făcut interviul şi îmi cer scuze pentru că am permis să se profite de mine'', a spus el.

COVID-19. În SUA un om moare la fiecare 107 secunde

''Îmi cer scuze în special comunităţii de securitate naţională care lucrează din greu pentru a ne apăra'', a indicat Scott Atlas.

Postul de televiziune RT a fost înregistrat ca agent străin acum trei ani. Un raport din ianuarie 2017 al agenţiilor de informaţii americane a declarat că postul de televiziune rus, care transmite prin cablu în Statele Unite, este ''maşina de propagandă administrată de Rusia'' şi că a contribuit la campania Kremlinului de a se amesteca în alegerile prezidenţiale din 2016 în favoarea candidatului câştigător, preşedintele republican Donald Trump. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska

Ce vrea Putin în schimbul unui acord de pace în Ucraina

Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...

TVA
Birou. Foto: Freepik.com

pixel