Construcție care bate multe RECORDURI. Unde se află VIDEO

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Va fi ceva uriaș
Va fi ceva uriaș
Situat la confluența fluviului Yangtse și râul Jialing, Raffles City Chongqing nu trece neobservat. O veritabilă minune a arhitecurii contemporane, construcția noului ”zgârie-nori orizontontal”, cu aspect de navă, se apropie de final. 

După șase ani de lucrări și peste 6000 de muncitori implicați, construcția Raffles City Chongquing se va finaliza, în sfârșit, la mijlocul acestui an. Susținut de patru blocuri înalte de 250 de metri fiecare, turnul orizontal larg de 300 de metri bate multe recorduri.

Flancat de alte două turnuri anexate la o înălțime de 350 de metri, complexul imobiliar va adăposti o suprafață comercială de 230.000 de metri pătrați, grădini cu vedere panoramică, o piscină uriașă și numeroase restaurante. Structura va oferi, de asemenea, 1400 de apartamente rezidențiale și o suprafață de birouri de 160.000 de metri pătrați.

Citește și Construcție INEDITĂ în Dubai. La ce s-au gândit arhitecții FOTO VIDEO

Construcția este opera arhitectului Moshe Safdi. Edificiul nu se dorește doar o atracție turistică. Realul lui lor este acela de a decongestiona traficul din orașul Chingqing și de a facilita deplasarea cetățenilor. ”Astfel de aglomerații urbene sunt atât de înghesuite, încât devine imposibilă amenajarea unor parcuri publice. Iată de ce, trebuie să construim totul în aer”, declara Moshe Safdi pentru cotidianul The Guardian.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tanczos Barna, Ilie Bolojan și Cseke Attila
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Freepik.com
Freepik.com
Curier. Foto: pexels.com
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Mină de suprafață / Foto: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook
foto: pexels.com
Ilie Bolojan, în timpul întâlnirii cu reprezentanții celor 36 de instituții aflate în subordinea Guvernului / Foto: gov.ro
ASF
Curs valutar / FOTO: Freepik
Mâini / Foto: Freepik
MIPE acordă sume importante pentru aceste afaceri
Bancă / Foto: Unsplash
Casă de schimb valutar
Cazinou / Foto: Unsplash
Ilie Bolojan / Foto: Guvernul României
Prețurile urcă / Foto: Freepik

De ce tot urcă prețurile? BNR explică valul de scumpiri

Rata anuală a inflației a continuat să urce în...

Factură energie electrică
Rata anuală a inflaţiei a continuat să crească

BNR: materii prime și piața muncii, riscuri pentru inflație

BNR avertizează că inflația rămâne vulnerabilă, fiind...

Lucrători într-un depozit / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Freepik

Date alarmante de la INS: prețurile cresc în ritm galopant

Inflația a urcat la 7,8% în iulie 2025, impulsionată de...

BVB

pixel