Coronavirusul, noua amenințare la adresa economiei mondiale

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
(Fed) a anunţat joi măsuri suplimentare pentru a sprijini economia afectată de pandemia de coronavirus (COVID-19)
(Fed) a anunţat joi măsuri suplimentare pentru a sprijini economia afectată de pandemia de coronavirus (COVID-19)
Președintele Băncii centrale americane, Jerome Powell, s-a declarat îngrijorat de consedințele epidemiei generată de noul coronavirus pentru economia mondială, întt-un moment în care economiștii mizau pe o relasare rapidă a creșterii.

Pornind de la elementele pozitive care influențează economia lumii, precum indicatori economici pe verde sau pauza instalată în războiul comercial cu China, membrii Comisiei monetare a Rezervei federale, Fed, au lăsat neschimbată dobânda de referință. Mai ales că, potrivit lui Powell, ”starea de incertitudine, care continuă să domine piețele, rămâne pe fondul temerilor privind noul coronavirus”. Este ”o problemă gravă”, care provoacă ”suferințe umane considerabile”, a adăugat șeful Fed.

Într-adevăr, potrivit ultimelor informații oficiale, virusul mortal din China a ucis 170 de persoane, fiind înregistrate peste 7300 de cazuri de contaminare, dintre care 31 sunt grave. Fed supraveghează îndeaproape situația și ”eventualele ramificații pentru Statele Unite”, a subliniat Jerome Powell, refuzând însă să se lanseze în alte speculații legate de acest subiect.

Citește și Impactul economic al coronavirusului: Toyota a oprit producția, Cargill lucrează de acasă

”Este încă prea devreme să ne pronunțăm în privința efectelor aceste epidemii, dar cu siguranță concesințe vor exista, pe termen scurt sau mediu, în China și în alte țări învecinate ei”, a spus preșdintele Băncii centrale americane.

Venind, oarecum, în completare, Diane Swonk, expert la Grant Thornton, a arătat că ”virusul introduce o nouă formă de incertitudine, astfel că rupturile în lanțul de aprovizionare mondială ar putea fi importante, dacă este să dăm doar un exemplu”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump

pixel