A fost obținut un anticorp eficient împotriva Covid-19

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Berend-Jan Bosch
Berend-Jan Bosch
Oamenii de știință au reușit să obțină în laborator anticorpi care sunt capabili să lupte cu noul coronavirus, o reușită promițătoare, chiar dacă este prematur să ne așteptăm la o rezolvare rapidă a pandemiei.

Anticorpul experimental ar putea ajuta la prevenirea sau tratarea Covid-19 cât și a bolilor înrudite, fie că va fi administrat ca atare sau în combinație cu un alt medicament, se spune în studiul, citat de Bloomberg, și care a fost publicat luni, în revista Nature Communications.

Berend-Jan Bosch, de la Universitatea Utrecht din Olanda, unul dintre autorii studiului spune că mai este nevoie de cercetare pentru a confirma descoperirea dar și de un studiu clinic.

Anticorpul botezat 47D11 are ca țintă proteinele din coroana virusului care permit accesul acestuia în organismul uman.

În cadrul experimentului de la Utrecht nu numai că a fost învins covid-19, pandemie, epidemie, sars-cov-2, coronavirusSARS-CoV-2 dar și coronavirusul SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).

Ochelarii cu care ”vezi” covid-ul. Despre ce este vorba

Anticorpii monoclonali au declanșat o revoluție în tratamentele împotriva cancerului. Medicamente precum Keytruda produs de Merck sau Herceptin produs de Roche, au devenit cel mai bine vândute iar pe lângă acestea există și Humira care este produs de AbbVie.

”Anticorpii monoclonali care atacă locurile vulnerabile de pe suprafața proteică a virușilor își cuceresc locul de clasă de medicamente promițătoare împotriva infecțiilor și au arătat eficacitate terapeutică pentru un număr de viruși”, explicat Bosch.

Doi astfel de anticorpi as-au arătat eficienți și îmăpotriva Ebola iar companii precum Regeneron Pharmaceuticals lucrează la prosibile tratamente cu anticorpi împotriva noului coronavirus.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Blue Air

Blue Air a intrat în faliment

Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...

Curs valutar
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Avion / FOTO: Freepik
O nouă zi cu pierderi
Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Investiție imobiliară / Foto: Freepik
ASEAN 2025

pixel