Covid-19. Experți japonezi: Va fi și al 2-lea, al 3-lea, chiar al 4-lea

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Suntem abia la început de drum
Suntem abia la început de drum
Alte studii, alte concluzii, fluvii de informații și materiale științifice referitoare la noul coronavirus. Cercetătorii se grăbesc să-și comunice ideile, descoperirile, soluțiile. Unii spun într-un fel, alții puțin altfel, dar și sunt și cei care dau totul peste cap. Este greu să te strecori prin atâtea date, fără să te întrebi cine are, în ultimă instanță dreptate. În felul lor, toți. Este ca un joc de puzzle cu mii de piese, ce trebuie asamblate.

A venit și rândul oamenilor de știință din Japonia să tragă un semnal de alarmă și să avertizeze că pandemia de coronavirus nu se va limita la un val sau două. Va fi și un al treilea, ba chiar al patrulea. 

La Tokio se derulează, în prezent, congresul comunității științifice a infecționiștilor. Deschizând lucrările, președintele organizației, Kazuhiro Tateda, a anunțat că, în prezent, Japonia se află la mijlocul valului doi al pandemiei de covid-19. 

”Trebuie să fim tot timpul cu ochii în patru. Trebuie văzută evoluția, studiat, analizat fiecare focar de noi cazuri de îmbolnăviri. Cu destulă certitudine se poate presupună că va urma și un al treilea val, ba chiar un al patrulea val al epidemiei. Cu alte cuvinte, trebuie să ne obișnuim cu viața în condiții de coronavirus”, a subliniat specialistul nipon. 

Citește și Undă verde pentru vaccinul dezvoltat de Johnson&Johnson

Potrivit spuselor sale, s-a reușit reducerea numărului de decese, medicii au învățat multe despre cum trebuie tratați pacienții cu forme grave ale bolii, dar este doar începutul drumului. Mai este nevoie de informații despre această infecție, pentru ca omenirea să se poată apăra în mod eficient. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Florin Barbu
Curs valutar. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
Grafic / FOTO: Freepik
Christine Lagarde, șefa Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook
Poștașul vine cu plicul / FOTO: Poșta Română
Sediu Agenției Naționale de Integritate
Reabilitare termică a unui bloc / Foto: Arhivă
ANAF
Black Friday / Foto: Freepik

Cum să nu iei țeapă de Black Friday

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

OpenAI
Aptiv, Ineu
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze

Șantierul Naval Mangalia, salvat prin programul SAFE

Statul român are în vedere salvarea șantierului naval de...

Importuri mașini / sursa foto: Freepik.com
Sultan Al Jaber, ADIPEC
Freepik.com
Lukoil

Bulgarii, loviți în plin de sancțiunile impuse Lukoil

Bulgaria s-ar putea confrunta cu pierderi economice...

Numărul fimelor care pun lacătul crește

pixel