IMM-urile scapă de blocajele bancare: MIPE, plăți directe pentru beneficiarii privați
Guvernul urmează să adopte o...
”Nu putem da încă un răspuns. Mai este nevoie de cercetări suplimentare”, a declarat Maria Van Kerkhove, epidemiolog și expert al OMS.
Concluzia experților de la Universitatea Oxford s-a bazat pe analiza de anticorpi în problele de sânge prelevate de la peste 12.000 de lucrători medicali dintr-unul dintre cele mai mari spitale din Europa.
Datele astfel obținute arată că majoritatea persoanelor sunt protejate de o nouă reinfectare în decurs de cel puțin șase luni.
”Rezultatele acestui studiu reprezintă vești bune. De aproape un an luptăm împotriva pandemiei. Iar în tot acest timp am încercat să înțelegem cum reacționează infecția la organism din punctul de vedere al producerii de anticorpi și la neutralizarea virusului”, a explicat Maria Van Kerkhove.
Citește și Al TREILEA val al pandemiei? Este ȘOCANT ce spune OMS-ul
”Într-adevăr, studiul confirmă ceea ce se știa deja, și anume că persoanele care au fost infectate dobândesc anticorpi în timpul celor una-două săptămâni de boală, iar protecția se păstrează mai multe luni. Totuși, pentru a înțelege cu precizie pentru cât timp se păstrează această protecție imună, pacienții trebuie monitorizați o perioadă mai lungă”, a explicat experta OMS
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul urmează să adopte o...
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
Ministerul Finanțelor a...
Ministerul Dezvoltării,...
Bucureștenii și turiștii care...
Producţia de gaze a României a...
Guvernul urmează să aprobe prin...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...