Covid-19: ONU oferă detalii despre un viitor vaccin

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Un viitor vaccin împotriva noului coronavirus trebuie considerat un "bun public global" accesibil tuturor
Un viitor vaccin împotriva noului coronavirus trebuie considerat un "bun public global" accesibil tuturor
Un viitor vaccin împotriva noului coronavirus trebuie considerat un "bun public global" accesibil tuturor, a declarat joi secretarul general al ONU, António Guterres, la deschiderea unui summit virtual internaţional organizat pentru a strânge fonduri pentru Alianţa Globală pentru Vaccinuri şi Imunizare (GAVI), relatează AFP.

"Un vaccin împotriva COVID-19 trebuie privit ca un bun public global, un vaccin pentru oameni", a declarat el într-o înregistrare video, menţionând că mai mulţi lideri mondiali au lansat un apel în acest sens.

António Guterres a subliniat că, odată cu criza noului coronavirus, campaniile de vaccinare au fost întrerupte: "Douăzeci de milioane de copii" nu sunt vaccinaţi complet şi "unul din cinci copii" nu este vaccinat deloc.

INVENȚIE NEOBIȘNUITĂ! Cercetătorii danezi au dezvoltat un robot WOW

"Să găsim un mod sigur de a continua vaccinarea" în pofida pandemiei, a afirmat el, "iar atunci când va fi disponibil un vaccin împotriva COVID-19, să ne asigurăm că toată lumea are acces la el".

În cadrul acestui summit virtual care reuneşte peste 50 de ţări şi peste 35 de şefi de stat şi de guvern, GAVI speră să strângă 7,4 miliarde de dolari pentru a continua campaniile globale de vaccinare împotriva rujeolei, poliomielitei şi febrei tifoide, perturbate în mare parte de epidemia de COVID-19.

În cadrul summitului urmează să fie lansate de asemenea apeluri la finanţare pentru achiziţionarea şi producerea unui posibil viitor vaccin împotriva COVID-19, precum şi de sprijin pentru distribuirea sa în ţările în curs de dezvoltare.

Pentru vaccinul împotriva COVID-19, obiectivul Alianţei este să strângă două miliarde de dolari.

Premierul britanic Boris Johnson, gazda acestui summit virtual, a făcut apel la o "nouă eră a cooperării mondiale" în domeniul sănătăţii.

"Sper că acest summit va fi momentul în care lumea se va aduna pentru a uni umanitatea în lupta împotriva bolilor", a declarat Boris Johnson, a cărui ţară este a doua cea mai afectată de noul coronavirus, cu aproape 40.000 de morţi.

Marea Britanie este cel mai important contributor la GAVI, cu 1,65 miliarde de lire sterline (1,85 miliarde de euro) promise pentru următorii cinci ani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Declarația unică - Foto ilustrativ
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels
Foto: Freepik.com
Ședință de guvern
Nicusor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...


pixel