Covid-19: Rata şomajului BIM a crescut în martie

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Şomajul tehnic va continua şi după 1 iunie, dar numai pentru câteva domenii în care măsurile de restricţie se vor menţine
Şomajul tehnic va continua şi după 1 iunie, dar numai pentru câteva domenii în care măsurile de restricţie se vor menţine
Rata şomajului în martie 2020 a crescut cu 0,7 puncte procentuale faţă de cea înregistrată în luna precedentă, ajungând la 4,6%, de la 3,9%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS) publicate joi.

Conform INS, numărul şomerilor BIM a crescut cu 58.000 de persoane (aproximativ 16%) faţă de luna precedentă şi cu 79.000 de persoane (aproximativ 24%) faţă de luna martie 2019.

Părinții primesc o veste bună. Zile libere plătite

Numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani) estimat pentru martie 2020 a fost de 410.000 de persoane, în creştere atât faţă de luna precedentă (352.000 de persoane), cât şi faţă de aceeaşi lună a anului anterior (331.000 de persoane).

Pe sexe, rata şomajului la bărbaţi a depăşit-o cu 1,3 puncte procentuale pe cea a femeilor, valorile respective fiind 5,1% în cazul persoanelor de sex masculin şi 3,8% în cazul celor de sex feminin.

Pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata şomajului a fost estimată la 3,4% pentru luna martie 2020 (3,9% în cazul bărbaţilor şi 2,7% în cel al femeilor).

Numărul şomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezenta 69,9% din totalul şomerilor estimat pentru luna martie 2020.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Bon de casă / Foto: Freepik
Charlie Kirk
Donald Trump și regele Charles / Foto: Biroul de presă a premierului Marii Britanii

Trump la Londra, fermecat de coroana britanică

Donald Trump a revenit în Marea Britanie pentru o vizită...

Alexandru Nazare
Securitate cibernetică / Foto: Freepik
Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României
Stelian Bujduveanu
Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik

S-a prelungit termenul de înscriere în REGES-ONLINE

La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...

Rabla 2023. Foto: Pexels.com
Wall Street. Foto: Freepik.com

Cu cât a crescut preţul locuinţelor din Bucureşti

Prețurile locuințelor din Capitală, plus 14% față de...

CE oltenia
Foto: Freepik.com
Teambuilding. Freepik.com
O femeie își alimentează mașina electrică / Foto: Freepik
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: Pexels.com
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu

pixel