Credite pentru companii. Exim Bank va administra schema de garantare

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Vom avea de plătit o nouă taxă
Vom avea de plătit o nouă taxă
Guvernul a aprobat în şedinţa de joi un act normativ potrivit căruia Exim Bank va administra schema de garantare a creditelor pentru investiţii şi capital de lucru pentru companiile mari.

"Un alt program prevăzut în cadrul Planului naţional de investiţii şi relansare economică este programul de garantare a creditelor pentru investiţii şi capital de lucru pentru companiile mari, similar cu programul IMM Invest, care, în acest moment, a ajuns deja la un plafon de garantare aprobat de peste 10 miliarde de lei. Prin noul program propus astăzi în cadrul şedinţei de guvern, această schemă de garantare va fi administrată de către Exim Bank şi în acest sens, prin ordonanţă de urgenţă, a fost modificată legea de organizare şi funcţionare a Băncii de Export-Import a României Exim Bank, tocmai pentru a da posibilitatea acestei instituţii bancare să administreze şi astfel de instrumente de garantare pentru companiile mari", a declarat şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă, la Palatul Victoria.

El a adăugat că schema de garantare pentru creditele pentru investiţii şi capital de lucru pentru companiile mari a fost notificată la Comisia Europeană şi a fost aprobată.

Citește și Altfel de TICHETE de la stat și mediul privat. Gratuități și reduceri

"În această şedinţă de guvern a fost adoptat un prim act normativ necesar pentru implementarea acestui program, care vizează modificarea legii de organizare a Exim Bank. În şedinţa de guvern următoare va fi adoptată forma finală a acestui act normativ şi ulterior vor fi pregătite actele normative pentru implementarea efectivă a schemei de garantare", a menţionat acesta. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședință de guvern
Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik

2026, anul deciziilor grele pentru cei care vor o casă

Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...

Clădire de birouri / Foto: Unsplash
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Casă de schimb valutar
Liberty Galați
Oameni așteaptă autobuzul într-o stație din București / Foto: STB

CGMB spune „nu” scumpirii biletelor și auditului la STB

Consilierii generali ai Consiliul General al...

Vameși
Cosmin Marinescu
Groapă de gunoi
Freepik.com
Ghișeu

ROBOR continuă să scadă pentru a doua zi consecutiv

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...

Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
Bursa de Valori București
Vot în Parlamentul European / Foto: PE
Premierul britanic Keir Starmer și președintele Chinei Xi Jinping / Foto: Cabinerul premierului britanic
Lukoil

Lukoil își vinde divizia internațională către Carlyle Group

Grupul petrolier rus Lukoil a anunțat joi că a ajuns la...

Buton / Foto: Freepik
Roman Abramovici / Foto: Mark Freeman / Flickr
Contabili / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres

pixel