Criptomonedele, un refugiu sigur? Adrian Negrescu: Există riscul de a pierde tot

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Aflați ce spun și alți specialiști
Aflați ce spun și alți specialiști
Profesorul Mircea Coșea este de părere că, în vremuri tulburi, banii trebuie ținuți în bănci, iar ca valută străină recomanda euro. Consilierul guvernatorului BNR, Adrian Vasilescu, a îndemnat, la rândul său, populația să nu-și retragă economiile punându-le sub saltea sau la borcan. Dar criptomonedele, sunt ale un activ de refugiu, pot asigura protecția necesară în vremuri tulburi precum cele pe care le traversăm? Ce spune, în acest sens, analistul Adrian Negrescu. 

”Sunt oameni care s-au specializat în a promite câștiguri fabuloase în zona de criptomonede. Dar este un cazinou, este un fel de Caritas la nivel mondial, în care este posibil să-ți pierzi toți banii”, avertizează Adrian Negrescu. 

Deci, a continuat el într-o intervenție pentru RealitateaTV, ”mare atenție, pentru că aceste monede virtuale nu sunt reglementate. Nu există nici un fel de garanții când investești în ele. Poți pierde bani, mai ales în astfel de perioade de fluctuații financiare foarte accentuate”, a insistat analistul. 

În opinia lui, cele mai bune investiții sunt cele în aur, în argint. ”Mai bine investiți în aur, în argint, în euro, în dolari, în lucruri concrete, nu în ceva virtual”, a spus el. 

Ce se întâmplă în alte părți

Între timp, în Rusia, acolo unde rubla este la pământ, practic, iar dolarul și euro nu mai reprezintă, pe fondul sancțiunilor occidentale, o variantă sigură de protecție a veniturilor, oamenii au dat năvală peste criptomonede. Interesant este însă că nu preferă bitcoin. 

Citește și Adrian Vasilescu: ”Banii stau cel mai sigur în bancă, nu la saltea sau în borcan”

Citește și "Ne vom confrunta cu o retragere MASIVĂ de numerar din bănci". Mircea Coşea, sfat pentru români, în plină criză

Atenția rușilor a fost atrasă de Tether, o monedă virtuală care este legată de dolar și al cărei volum de tranzacționare a atins 34,94 milioane de dolari, de cinci ori mai mare decât media din 2022.

"Interesant este că volumul de tranzacționare al Stablecoin depășește volumul de tranzacționare al bitcoin. În timp ce volumul de tranzacționare a bitcoin a crescut în mod clar, se pare că traderii ruși favorizează în prezent dolarul", a explicat Wetle Lunde, analist la Arcane.

Popularitatea lui Tether în rândul rușilor se datorează faptului că este singura stabelcoin care poate fi tranzacționată în ruble pe burse. Reprezentanții companiei spun că monitorizează în mod activ pentru a se asigura că persoanele afectate de sancțiuni nu au posibilitatea de a le eluda. Tether monitorizează în mod constant piața pentru a opri mișcările care contravin sancțiunilor internaționale, spune compania.

Compania cooperează cu autoritățile internaționale de reglementare și va îngheța activele, dacă este necesar, în conformitate cu legislația aplicabilă. Potrivit lui Lunde, volumul tranzacțiilor în Ucraina a crescut și el, dar nu la fel de mult ca în Rusia. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Japonia / FOTO: Freepik

Japonia, un test pentru acordurile tarifare ale lui Trump

Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...

Donald Trump
La Expoziția universală/FOTO: Pagina oficială de Facebook a Expoziției
Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu

pixel