Cristian Roșu: Asigurarea locuinței trebuie să devină obligatorie

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Pe regiuni, cele mai multe poliţe pentru asigurarea locuinței sunt în Transilvania (22% din total), Bucureşti (20%) şi Muntenia (18%), iar cele mai puţine - în Maramureş (3% din totalul poliţelor) şi Bucovina (3%).
Pe regiuni, cele mai multe poliţe pentru asigurarea locuinței sunt în Transilvania (22% din total), Bucureşti (20%) şi Muntenia (18%), iar cele mai puţine - în Maramureş (3% din totalul poliţelor) şi Bucovina (3%).
Vicepreședintele ASF, Cristian Roșu, a abordat și problema asigurării locuințelor, în timpul interviului acordat pentru DCNews și DCBusiness.

Cristian Roșu a spuna că în pofida faptului că Lege asigurărilor locuințelor are deja 10 ani de când a intrat în vigoare, nu toată lumea se asigură, iar acest lucru constituie o problemă.

Reprezentantul ASF a dat exemplul unui cutremur puternic după care cetățenii, care nu au casele asigrate, se vor duce la Guvern să ceară ajutor, ajutor pe care nu-l vor putea primi. ”Dacă ar fi să luăm în calcul numai acest exemplu și ar trebui ca oamenii să își asigure locuințele,” a explicat Cristian Roșu.

Citește și: Cristian Roșu, despre asigurările RCA pe 30 de zile

Reprezentantul ASF este de părere că este necesar un sistem de coerciție a populației deoarece în caz contrat, o astfel de lege, ca cea a sigurării obligatorii a locuințelor, este dată inutil.

Știre în curs de actualizare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBUsiness
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Legea pensiilor de serviciu, în fața Curții Constituționale

Curtea Constituțională a României a dezbătut, în ședință...

Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Fabrică / Foto: Freepik
Testul rachetei de croazieră strategică cu rază lungă
Lingouri de aur, argint și cupru
Bani / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Codul fiscal. Foto: AI - Freepik.com
Mașini în trafic
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Harta Europei. Foto: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
CE oltenia

Atac cibernetic asupra Complexului Energetic Oltenia

Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO) a fost...

Benzinarie. Foto: Freepik.com
Dunare
Jeffrey Epstein și Leslie Wexner (dr) / Foto: DoJ
Uraniu / FOTO: Freepik
Permise auto
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Gaze / Foto: Freepik
Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com

Tot mai multe firme pun lacătul pe uşă

Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...

Biroul unui judecător / Foto: Freepik

pixel