Curs valutar. Ce se întâmplă cu leul. Veștile rele se țin lanț

Autor: Ciprian Dumitrache
Data publicării:
Isărescu afirmă că este o evoluție sezonieră
Isărescu afirmă că este o evoluție sezonieră
Moneda naţională s-a depreciat marţi în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României la 4,9170 lei, în creştere cu 0,09 bani(0,02%) faţă de cotaţia precedentă, de 4,9161 lei, transmite Agerpres.

Raportat la dolar, leul s-a apreciat, iar moneda americană a ajuns la 4,1629 lei, în scădere cu 2,42 bani (-0,58%) faţă de cotaţia anterioară, de 4,1871 lei.

De asemenea, cursul leu/franc a coborât cu 0,46 bani (0,10%), până la o cotaţie de 4,4347 lei, comparativ cu cea anterioară, când un franc elveţian valora 4,4393 lei.

Gramul de aur s-a ieftinit, marţi, cu 63,25 bani (0,27%), ajungând la 231,6833 lei, de la 232,3158 lei, cât se anunţase în şedinţa anterioară.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.

ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com

pixel