Curs valutar: Moneda naţională s-a apreciat în raport cu euro

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bani pentru români! Ajutor pentru plata facturile la energie. Marcel Boloș: Ar putea fi în jur de 4 milioane de beneficiari
Bani pentru români! Ajutor pentru plata facturile la energie. Marcel Boloș: Ar putea fi în jur de 4 milioane de beneficiari
Moneda naţională s-a apreciat uşor vineri în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României la 4,8582 lei, în scădere cu 0,13 bani (0,03%) faţă de cotaţia precedentă, de 4,8595 lei.

Dolarul s-a depreciat faţă de leu, ajungând la 4,0972 lei, în scădere cu 2,26 bani (-0,55%) faţă de cotaţia anterioară, de 4,1198 lei/dolar.

Totodată, cursul leu/franc a coborât cu 0,96 bani (-0,21%), până la o cotaţie de 4,5132 lei, comparativ cu cea anterioară, când un franc elveţian valora 4,5228 lei.

Gramul de aur s-a scumpit, vineri, cu 27,25 de bani (0,10%), ajungând la 257,4245 lei, de la 257,1520 lei, cât se anunţase în şedinţa de joi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Florin Jianu
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
Cargo GNL / sursa foto: Freepik.com / sharpiloandrey
Foto: Freepik.com
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Bitcoin / FOTO: Freepik
Ilie Bolojan
CEC Bank
Foto: Pexels.com
Lingouri de cupru / Foto: DCBusiness

Bloomberg: Cuprul intră într-un deficit structural din 2026

Piața globală a cuprului se îndreaptă spre un deficit...

Ministerul Finanțelor
Ghișeu
Barajul Paltinu
Arcelor Mittal Tubular Products Iași
Inflație / Foto: Freepik

România continuă să fie ţara cu cea mai mare inflaţie din UE

România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...

România se află pe locul doi la exportul de grâu moale
Bani
Document. Foto: Freepik.com
Discutii la Guvern
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
factura. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

pixel