Reguli noi ANAF 2026: se schimbă eșalonarea la plată pentru firme
De la 1 ianuarie 2026,...
De asemenea, leul s-a depreciat şi în raport cu dolarul american, cursul anunţat fiind de 4,0761 lei, cu 2,68 de bani (+0,66%) peste valoarea stabilită joi, respectiv 4,0493 lei pentru un dolar.
Potrivit BNR, leul s-a depreciat faţă de francul elveţian şi a ajuns, vineri, să valoreze 4,0936 lei, mai mult cu 1,67 bani (0,41%), în comparaţie cu anunţul din şedinţa anterioară, de 4,0769 lei.
Gramul de aur s-a scumpit, vineri, cu 1,68 lei (1,06%), până la 160,9953 lei, faţă valoarea de 159,3087 lei, cât se stabilise în şedinţa precedentă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
De la 1 ianuarie 2026,...
Modificare a procedurii de...
Avertisment BCE privind expunerea băncilor la dolari.
Cursul valutar anunțat...
ANM avertizează: vremea se răcește puternic și revin...
Emisarul american Steve...
ANAF lovește puternic în veniturile nedeclarate din...
Președintele Nicușor Dan va...
Licitație de 106 milioane euro...
Producătorul chinez Great Wall...
Peste 13.000 de petarde și artificii confiscate în...
În perspectiva discuțiilor...
Comisia Europeană îngheață...
Programul Rabla pentru 2026 ar...
Ungaria, interesată de gazele din Neptun Deep.
KMGI, care deţine rafinăriile...
BVB închide în forță ședința de...
Din 1 ianuarie 2026, România...