DARPA testează un nou fel de rachetă hipersonică

Autor: Matei Ion
Data publicării:
DARPA și Lockheed Martin testează noua armă
DARPA și Lockheed Martin testează noua armă
Agenția americană DARPA, (Defense Advanced Research Projects Agency), a anunțat luni că va trece la următoarea fază de testare pentru sistemul său de rachete hipersonice cu rază intermediară lansate de la sol.

Următoarea fază, numită Faza 3b, implică fabricarea de rachete pe scară largă, asamblarea și testarea zborului și a unui vehicul de lansare.

Lockheed Martin Missiles and Fire Control au câștigat această nouă modificare a contractului după ce și-a prezentat proiectul preliminar și planul de testare.

Programul DARPA Operational Fires (OpFires) este cel care dezvoltă sistemul de rachete hipersonice.

Implanturi pentru militarii combatanți, dezvoltate de DARPA

"Obiectivele programului OpFires al DARPA rămân neschimbate. Proiectarea sistemului pe care Lockheed o dezvoltă continuă să atingă mobilitatea tactică dorită și performanța sistemului, în conformitate și cu ritmul impus de Departamentului Apărării de a livra o rachetă sol-sol intermediară", a spus Lt. Col. Joshua Stults, managerul programului DARPA pentru OpFires, într-o declarație.

Obiectivul OpFires este de a prezenta un nou sistem care permite rachetelor hipersonice să angajeze rapid și precis obiective periculoase în cel mai scurt timp. Programul lucrează la un amplificator avansat, capabil să livreze o serie de sarcini utile pentru diferite raze de acțiune, precum și platforme de lansare la sol compatibile și mobile, care pot fi configurate și implementate rapid.

DARPA funcționează de 60 de ani cu misiunea „de a face investiții esențiale în tehnologii avansate pentru securitatea națională”. Acest program OpFires se încadrează sub această umbrelă, deoarece asigură avansul tehnicii militare și de apărare ale SUA.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contabil
Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Portul Constanța
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...

Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Kievul spune că lucrează la o ”alternativă” la Starlink

Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...

Euro / sursa foto: Freepik.com
Fabrică auto / FOTO: Freepik
Alibaba
Bună dimineața!

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...


pixel