Destituirea lui Trump. Avocați: Există mai mulți informatori

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: president.gov.ua
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: president.gov.ua
Un cabinet american de avocatură a confirmat duminică faptul că reprezintă "mai mulţi informatori" legaţi de cazul privind Ucraina în cadrul căruia a fost iniţiată a procedură de destituire a preşedintelui Donald Trump de către adversarii săi democraţi din Congres care au deschis o anchetă, informează AFP.

Acest cabinet apără interesele unui prim membru al serviciilor de informaţii care a semnalat că o convorbire telefonică de la 25 iulie între Donald Trump şi omologul său ucrainean Volodimir Zelinski a fost, în opinia sa, necorespunzătoare.

"Pot confirma că echipa mea şi cabinetul meu reprezintă mai mulţi informatori", a scris pe Twitter avocatul Andrew Bakaj.

Anunţul acestuia vine la scurt timp după ce postul de televiziune ABC News a citat un alt avocat al aceleiaşi firme, Mark Zaid, spunând există un al doilea lansator de alertă dispus să depună mărturie în privinţa lui Trump.

Potrivit lui Zaid, care îl reprezintă şi pe primul lansator de alertă ale cărui informaţii au provocat deschiderea acestei anchete, al doilea client al său este de asemenea membru al serviciilor de informaţii şi are cunoştinţă directă de unele elemente evocate de primul avertizor de integritate, în legătură cu discuţia dintre Trump şi Zelenski.

Reacție virulentă a lui Donald Trump după criticile aduse de Mitt Romney

Al doilea lansator de alertă a fost audiat de inspectorul general al serviciilor de informaţii, Michael Atkinson, potrivit lui Zaid. Însă el nu a contactat şi nu a fost contactat încă de comisiile parlamentare care derulează ancheta.

Informaţia că ar exista un al doilea lansator de alertă a apărut prima dată vineri seară în New York Times, potrivit căruia acesta ar fi la rândul său alarmat de atitudinea preşedintelui faţă de Ucraina.

Primul lansator de alertă a considerat că în discuţia de la 25 iulie cu Zelenski, Trump "a solicitat ingerinţa" Ucrainei în campania pentru realegerea sa în 2020, cerându-i să îl ajute să adune informaţii compromiţătoare despre democratul Joe Biden.

Trump a spus din nou sâmbătă că discuţia telefonică avută cu Zelenski nu a avut nimic necorespunzător, acuzându-l pe lansatorul de alertă că este inexact în versiunea sa privind faptele.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Industrie / Sursa: Freepik.com

Economia gâfâie. Scădere a cifrei de afaceri din industrie

Afacerile din industrie au scăzut, la nivelul primelor...

Foto: Freepik.com
site fals ANAF SPV
Agenție BRD
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Birou / sursa foto: Freepik.com

Valul restructurărilor. O mare companie anunţă concedieri

Microsoft pregătește concedieri masive în contextul...

freepik.com
Lingou de aur
Cadastru / Foto: Freepik
Mike Huckabee, ambasadorul SUA în Israel
Jerome Powell

Fed nu mișcă dobânda, dar avertizează: vine stagflația!

Rezerva Federală a Statelor Unite (Fed) a decis miercuri...

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
BVB
Programe AFM 2025
Oameni pe strada

Doar 3 români din 10 au loc în adăposturi în caz de război

Lipsa unei strategii naționale, adăposturi construite...

Transelectrica
Showroom / Foto: Freepik

APIA condamnă suspendarea programului "Rabla" 2025

APIA avertizează: decizia AFM de suspendare a Rabla Auto...

Avioane Craiova
Reuniunea G7 din Canada
Andrei Șercanean
Ridesharing
Doraly

Comisarii ANPC au găsit nereguli grave la Doraly 1 și 2

Comisarii pentru protecţia consumatorilor au aplicat,...

Cosmin Marinescu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu

Leul a pierdut teren în faţa euro şi a dolarului

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu principalele...

București / Foto: Oana Pavelescu

pixel