O nouă zi de creșteri la Bursa de la București: BET trece de 17.370 de puncte
Lichiditate solidă și aprecieri...
După ce, duminică, Deutsche Bank a anunţat că va renunţa la 18.000 dintre cei 91.500 de angajaţi, într-un plan de restructurare de 7,4 miliarde de euro, acţiunile Deutsche Bank au scăzut cu 12% la Bursa din Frankfurt. Marţi, titlurile înregistrau un declin de 5,2%, cel mai redus nivel din ultimele două săptămâni.
Planul anunţat duminică seara, în urma reuniunii Consiliului de supervizare, reprezintă o retragere majoră din activităţile de tranzacţionare, după ce în ultimii ani Deutsche Bank a fost una dintre instituţiile importante de pe Wall Street, unde concura cu giganţii americani JP Morgan Chase & Co şi Goldman Sachs.
Banca va renunţa la activităţile sale globale de tranzacţionare de acţiuni şi derivate şi va reduce activitatea diviziei sale de investiţii bancare. Cea mai mare parte a activităţilor de tranzacţionare de acţiuni şi derivate are loc la New York şi la Londra, dar surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul au declarat că vor avea loc concedieri şi în Germania.
Citește și Deutsche Bank dă afară 18.000 de oameni. Ce calcule și-a făcut banca
Analiştii susţin că Sewing Christian, director general de doar un an, este îndreptăţit să reducă semnificativ activităţile de tranzacţionare, dar se întreabă dacă planul va putea fi pus în practică într-un moment în care ratele dobânzilor sunt încă scăzute şi băncile din SUA şi-au majorat cota de piaţă în Germania.
"Reducerea activităţilor globale de tranzacţionare şi de investiţii bancare şi scăderea costurilor ar trebui să îmbunătăţească profitabilitatea şi să reducă gradul de îndatorare, iar riscurile legate de execuţie sunt ridicate", a avertizat agenţia de evaluare financiară Fitch, care a retrogradat ratingul pe termen lung al Deutsche Bank la "BBB".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...
Comisarul european Piotr...
Grupaj de știri.