Dezvoltarea turismului. Cinci noi Organizații de Management al Destinației (OMD), avizate de minister

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com
Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, anunţ privind înfiinţarea unor noi structuri de promovare şi dezvoltare a turismului.

Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului a avizat alte 5 noi Organizații de Management al Destinației (OMD), care vor elabora și implementa strategia de dezvoltare și marketing turistic la nivel local:

- OMD Timișoara, format din Municipiul Timișoara, Organizația Patronală HO-RE, Asociația Breasla Ghizilor și Attrius Developments SRL.

- OMD Brașov, format din Municipiul Brașov, Organizația Patronală de Turism Poiana Brașov, Organizația Patronală a Hotelierilor din municipiul Brașov, Organizația Patronală a Cârciumarilor Brașoveni și Organizația Patronală a Școlilor de schi snowboard și sporturi de alunecare pe zăpadă cu scop comercial din Poiana Brașov.

- OMD Mangalia, format din Municipiul Mangalia, Organizația Patronală Mangalia și Capital Aventura SRL.

OMD Monteorul, format din comuna Merei - jud. Buzău, Mega Edil SRL, Agrounivers Daniela SRL, Cubic Accent Consulting SRL, Den&Edy Trans SRL și Safe Construct Trend SRL.

- OMD Covurlui, format din Municipiul Bârlad, Asociația GAL Covurlui, comunele Suhurlui și Băneasa din jud. Galați, precum și Agrobalcristea SRL.

Pentru înființarea unui OMD local, destinația trebuie să fie atestată ca stațiune turistică de interes local/național sau să existe minimum 100 de locuri de cazare în structurile de primire turistice clasificate. Lista tuturor OMD-urilor avizate poate fi consultată aici.

 

Ce este un OMD

Acestea reprezintă o nouă formă de gestionare a destinațiilor turistice care permite dezvoltarea turismului, cu implicații directe în creșterea circulației turistice, a volumului de încasări din turism atât la nivel local, cât şi la nivel național.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Finanțare / FOTO: Freepik

Adrian Nica, vești despre facturarea persoanelor fizice

Emiterea facturilor de către persoanele fizice a stârnit...

Donald Trump
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik
Florin Bănică
Banca Națională a României
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Friedrich Merz, cancelarul Germaniei
Proteste în Iran
Viscolul a închis mai multe drumuri
Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
Aeroportul din Sifia, Bulgaria / Foto: Wikipedia
Cimitir de mașini
ANAF schimbă foaia / Foto: Freepik
Un timp de stat în casă
La benzinărie
STB emite bilete valabile o oră
Casă de schimb valutar
Muncitori într-o fabrică de confecții / Foto: Ministerul Muncii
Centru de date / Foto: Freepik
Google Rusia / Grafică: DCBusiness

A 11-a ramă Coradia Stream a intrat în flota CFR Călători

Cea de-a 11 ramă electrică Coradia Stream, din lotul de...

Donald Trump prezenta lista tarifelor la începutul celui de-al doilea mandat al său / Foto: Casa Albă

Lovitură pentru Trump: Curtea Supremă îi blochează tarifele

Donald Trump a suferit un nou eșec juridic după ce...

Alexandre Bombarde, CEO Carrefour
Taxa pe stâlp vizează inclusiv contrucțiile din agricultură / Foto: Freepik

pixel