Ministerul Finanţelor a publicat pachetul de relansare economică - Document
Informaţiile aşteptate de...
Ce înseamnă cei doi termeni
Dobânda cheie și dobânda de politică monetară sunt termeni asemănători, însă există o diferență subtilă între aceștia.
Dobânda cheie reprezintă rata oficială a dobânzii la care banca centrală a unei țări împrumută bani băncilor comerciale și altor instituții financiare. Această dobândă influențează costul creditului și, prin urmare, poate afecta cheltuielile de consum și investițiile.
Dobânda de politică monetară, pe de altă parte, este o dobândă pe termen scurt la care băncile comerciale împrumută bani de la banca centrală a unei țări. Această dobândă este utilizată de banca centrală pentru a controla oferta de bani și pentru a influența ratele dobânzilor de pe piața creditului.
În esență, dobânda cheie este o dobândă pe termen lung, în timp ce dobânda de politică monetară este o dobândă pe termen scurt. Dobânda cheie afectează costul creditului pe termen lung, în timp ce dobânda de politică monetară influențează costul creditului pe termen scurt. Ambele sunt instrumente importante ale politicii monetare și sunt utilizate de banca centrală pentru a controla inflația și pentru a menține stabilitatea economică.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Informaţiile aşteptate de...
Hidroelectrica revine pe prima...
ACUE atrage atenţia asupra...
Plafonul pentru aplicarea...
Curs valutar BNR, 5 februarie...
Ministrul Finanțelor,...
ANAF a publicat în Monitorul...
Bursa de Valori București a...
Demers pentru stimularea...
Guvernul României are pe agenda...
O liberalizare treptată a...
Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...
Facturile mai mari la energie...
Sprijin pentru industrie și...
România se află într-o situație...
Ilie Bolojan anunță pași...
Banca Națională a României...
The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...
Transelectrica și Georgian...
Ilie Bolojan a anunțat miercuri...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Documentul a fost publicat,...
Statele UE au aprobat miercuri...
Sectorul turistic din România...