Din ce în ce mai grav. 614 noi îmbolnăviri în România

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Numărul îmbolnăvirilor crește exponențial
Numărul îmbolnăvirilor crește exponențial
Raportul trimis de Grupul de Comunicare Strategică arată cifre din ce în ce mai îngrijorătoare legate de numărul din ce în ce mai mare al celor care se îmbolnăvesc.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 614 noi cazuri de îmbolnăvire în România.

La ATI, în acest moment, sunt internați 240 de pacienți. Până la această dată, 9 iulie 2020, la nivel național, au fost prelucrate 809.663 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 395 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.176 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Grupul de Comunicare Strategică a mai anunţat că în ultimele 24 de ore, au murit în România 17 persoane infectate cu noul coronavirus.

234 de oameni se pot molipsi doar de la un bolnav cu Covid-19

Până joi, 1.834 persoane diagnosticate cu COVID-19 au decedat.

"În intervalul 08.07.2020 (10,00) - 09.07.2020 (10,00) au fost înregistrate 17 decese (13 bărbaţi şi 4 femei), ale unor pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, internaţi în spitalele din Argeş, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Cluj, Dâmboviţa, Galaţi, Gorj, Bucureşti, Tulcea şi Vrancea", a precizat GCS.

Dintre acestea, un deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30 - 39 ani, trei la categoria de vârstă 50 - 59 ani, cinci la categoria de vârstă 60 - 69 ani şi câte patru la categoriile de vârstă 70 - 79 ani, respectiv peste 80 de ani.

Potrivit GCS, 16 dintre decese sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi. În cazul unui deces nu au fost raportate comorbidităţi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședință de guvern
Contor de gaze / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...

Banca Națională a României / Foto: Oana Pavelescu
The Washington Post / Foto: DCBusiness

The Washington Post anunță concedieri masive

The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...

Lingouri de aur
Porțile de Fier
Foto: BVB
Freepik.com
UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina
Foto: Mihai Ciobanu
Alexandru Nazare
Bani

Veşti bune despre leu de la BNR

Informaţiile zilei de la Banca Naţională a României.

Agent ICE amenință presa cu arma în timpul evacuării dintr-un hotel unde erau cazați / Foto: Captură video

Trump retrage sute de agenți ICE din Minnesota

Administrația președintelui Donald Trump reduce...

Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik
Freepik.com

Cum poți plăti rate cu 20% mai mici prin refinanțare

Refinanțarea cu dobândă fixă pe 2–3 ani aduce cele mai...

Codul Muncii. Freepik.com

Oferta zilei pentru cei care caută un loc de muncă

Locuri de muncă vacante la nivel național și în rețeaua...

ANAF / Foto: DCBUsiness
Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Guvernului

Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului.

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik

pixel