Diplomat american: Austriecilor să le fie rușine că România nu este în Schengen

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Intrarea în zona Schengen a României, așteptată de mult timp
Intrarea în zona Schengen a României, așteptată de mult timp
Fostul ambasador al SUA la București, Adrian Zuckerman, s-a declarat foarte revoltat din cauza atitudinii Austriei și celorlalte state care blochează aderarea României la Schengen.

Diplomatul american atrage atenția că Austria servește intereselor ruse atunci când blochează aderarea României la Schengen.

România, alături de alte state, ar trebuie să între cât mai repede în programul Visa Waiver, consideră fostul ambasador al SUA în România. Invitat la Tema Zilei, de pe TVR Info, Adrian Zuckerman a declarat că țară noastră ar trebui să aibă curajul de a lupta pentru acceptarea și în spațiul Schengen. Fostul diplomat susține că poziția autorităților de la Viena este nejustificată, iar în spatele refuzului s-ar afla influențele rusești din Austria și Ungaria.

Adrian Zuckerman, fost ambasador al SUA în România: Cred că Visa Waiver trebuie făcută pentru România, și, cel mai important, cât mai repede și mai bine. Cred austriecii, ungurii, olandezii trebuie să aibă rușine că blochează România să intre în Schengen. Este un amestec de protecționisn al industriei agriculturii, al portului din Olanda, o influență rusă în Ungaria și Austria care îi face să blocheze. (...) Motivele spuse de ministrul de Interne al Austriei că sunt sindicate de trafic de persoane în România este de necrezut. Cele mai mari astfel de sindicate sunt în Olanda, Franța și Europa de Vest. Este rușine și România trebuie să aibă curaj să nu mai accepte această neacceptare în Schengen.

Te-ar putea interesa și:

Gerhard Karner, explicații bizare legate de neaderarea României la Schengen

Ministrul austriac de Interne, Gerhard Karner, aflat într-o vizită în România, a făcut o serie de afirmații cel puțin ciudate în ceea ce privește aderarea țării noastre la Spațiul Schengen.

Gerhard Karner a vorbit din nou despre rețelele de traficanți de imigranți și ca se dorește punerea de presiuni ”asupra Comisiei Europene să ne sprijine în continuare atât pe domeniul operativ, cât şi legislativ, cât şi financiar, pentru frontiere externe mai sigure. Un alt punct foarte important, pe care îl vom aborda şi astăzi, este vorba de proiectul pilot pe care România l-a lansat împreună cu Comisia Europeană, în care urmărim să vedem rezultate şi pe proceduri accelerate”.

Aici merită amintit faptul că din punct de vedere tehnic România și-a îndeplinit îndatoririle în privințasecurității frontierelor.

Karner, a explicat că: ”Permiteţi-mi să vă repet mesajul pe care l-am transmis: de ce nu am putut să votez pe data de 8 decembrie pentru aderarea României la spaţiul Schengen: în primul rând pentru că avem un sistem care nu funcţionează. Dacă există controale pe care le efectuaţi dumneavoastră. la frontierele externe ale României, există controale însă şi între Germania şi Austria. Asta înseamnă că şi cetăţenii austrieci dacă se duc în Germania sunt controlaţi. Franţa face la fel cu Germania. Şi aş putea să vă mai dau câteva exemple. Aceasta este doveda că sistemul nu funcţionează şi că interesul nostru bilateral este să vedem că acest sistem să înceapă să funcţioneze cu frontiere externe funcţionale”. Citește mai mult AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați

pixel