E-Factura. Claudiu Năsui: Tortură! Împinge românii mai mult către evaziune

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Claudiu Năsui
Claudiu Năsui
Parlamentarul Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, critică sistemul e-Factura.

"De la 1 ianuarie, casta politică a impus tuturor întreprinderilor din România facturarea electronică. Adică să nu mai poată emite factură ca până acum, ci să trebuiască să o facă printr-un server al statului. Evident serverul are tone de erori, pică des și mai ales nu prevede complexitatea care există în practică.

Dar de ce ne supune casta politică acestui calvar? Pentru că tot ei au crescut cheltuielile statului enorm de mult și acum au nevoie de mai mulți bani. Numărul de angajați la stat aproape a ajuns la 1,3 milioane. Subvențiile pentru partide au crescut cu încă 50% față de anul trecut și au ajuns să coste mai mult decât spitalul Dăruiește Viață. În fiecare lună apar noi scheme de afaceri pe banii statului pentru speciali și conectați politic. Toate astea se plătesc din banii dumneavoastră.

Iar ca să ia și mai mulți bani s-au gândit să impună acest E-Factura care adaugă un nou strat de birocrație și costuri fix pentru cei care încercau să lucreze la alb. Pentru că atenție, tortura e doar pentru cei care vor să emită factură. Cei care nu emit, n-au nicio bătaie de cap. Așa că ce au încurajat? Fix să nu mai dea lumea factură. Dacă nu lucrezi cu statul sau cu vreo mare corporație, de ce să îți bați capul cu un sistem disfuncțional?", a scris Claudiu Năsui pe pagina sa de Facebook. 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Mercedes Benz - Sebes
Barja. Foto: Freepik.com
CET Sud
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lan de grâu / FOTO: Unsplash
Grafic. Foto: Freepik.com
Capitoliul / FOTO: Freepik
Centrală de apartament / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Conpet

Atenție! Email fals în numele ANAF

Semnal de alarmă privind o tentativă de fraudă în numele ANAF.

Transelectrica
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Panouri fotovoltaice
Camioane
Fraudă / Foto: Freepik
Sondori montează coloana de foraj la o sondă petrolieră / Foto: Arhivă
La benzinărie / FOTO: Freepik
ANAF
Lingouri de aur și argint
Studenți
Banca Centrală a Bulgariei, Sofia
Kristalina Georgieva și Christine Lagarde
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Argint / FOTO: Unsplash

pixel