Negrescu: România toacă miliarde, dar nu construiește nimic care să producă bani
România cheltuiește miliarde de...
"Anunţăm astăzi că EAU au procedat cu succes la punerea în serviciu a primului reactor al centralei de la Barakah, prima din lumea arabă", a transmis pe Twitter şeicul Mohammed bin Rashid al-Maktoum, premierul Emiratelor şi emirul Dubaiului.
"Este un moment istoric pentru EAU în obiectivul lor de a furniza ţării o nouă formă de energie curată", a comentat la rândul său Hamad Alkaabi, reprezentantul Emiratelor pe lângă Agenţia internaţională a energiei atomice (AIEA) de la Viena.
Rusia începe campania de VACCINARE împotriva coronavirusului de tip nou
Corporaţia energiei nucleare din Emirate ENEC a precizat că subsidiara sa Nawah Energy "a inaugurat cu succes Unitatea 1 a Centralei Nucleare de la Barakah, situată în regiunea Al Dhafrah din Abu Dhabi".
Centrala, construită în colaborare cu Corporaţia de Electricitate a Coreei (KEPCO), urma să-şi înceapă funcţionarea în 2017, dar lansarea operaţiunilor a fost amânată pentru a se conforma cerinţelor legale de securitate.
La finalizarea lucrărilor, centrala va dispune de patru reactoare cu o capacitate de 5600 megawaţi, adică circa un sfert din necesarul de electricitate al EAU, unul din principalii producători de petrol.
EAU nu au dezvăluit suma totală pe care intenţionează să o investească în acest proiect, al cărui cost estimat este de 24,4 miliarde de dolari.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România cheltuiește miliarde de...
Legea relansării economice introduce un mecanism dedicat...
Ministerul Finanțelor a...
Grupul francez Carrefour a...
Guvernul pregătește o...
Una dintre cele mai mari burse...
Statele Unite vor începe "în...
Într-un context economic marcat...
Salariul mediu net a urcat la...
Peste 33.600 de locuri de muncă...
Banca Națională a României a...
Europa pierde teren în fața SUA...
BMW recheamă la service sute...
Heineken, al doilea producător de bere din lume, a...
Curtea Constituțională a...
Alertă de securitate informatică.
Aderarea României la OCDE, previzionată pentru acest an,...
Creșterea spectaculoasă a...
Oficiul Român pentru Drepturile...