Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Germania / FOTO: Unsplash
Germania / FOTO: Unsplash
Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al Europei", aşa cum este denumită Germania.

Economia germană s-a contractat în trimestrul doi din 2025, în condiţiile în care cererea din SUA a încetinit, după lunile de achiziţii semnificative, în anticiparea taxelor vamale americane, arată datele preliminare publicate miercuri de Oficiul federal de statistică (Destatis), transmit DPA şi Reuters.

Prima economie europeană a înregistrat în perioada aprilie-iunie 2025 un declin de 0,1%, comparativ cu precedentele trei luni, în linie cu previziunile analiştilor, după un avans de 0,3% în primul trimestru din 2025.

În trimestrul doi, investiţiile în echipamente şi sectorul construcţiilor din Germania au înregistrat scăderi, în timp ce consumul şi cheltuielile guvernamentale au crescut, comparativ cu precedentele trei luni.

Statele Unite au impus taxele vamale de 15% importurilor din UE, la jumătate faţă de cât era propunerea iniţială. Acordul a evitat un război comercial extins între cei doi aliaţi, care împreună sunt responsabili pentru aproape o treime din comerţul global. Anul trecut, SUA au fost cel mai mare partener comercial al Germaniei, mărfuri în valoare de 253 miliarde de euro (278 miliarde de dolari) fiind schimbate între acestea.

În ultimii doi ani, Germania a fost singura ţară G7 care nu a înregistrat o creştere a PIB-ului, iar taxele vamale anunţate de administraţia Trump vor da o lovitură serioasă economiei ţării, vor amâna o revenire şi posibil vor arunca în al treilea an de recesiune cea mai mare economie a Europei, avertizează analiştii. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik

pixel