Emmanuel Macron, pe primul loc în scrutinul prezidenţial din Franţa - Sondaje

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Potrivit sondajelor, preşedintele în funcţie al Franţei a câştigat primul tur al alegerilor. 

Emmanuel Macron, preşedintele în funcţie al Franţei, se clasează pe primul loc în scrutinul prezidenţial desfăşurat duminică, fiind urmat de candidata Marine Le Pen, considerată de extremă-dreapta, potrivit sondajelor efectuate la ieşirea de la urne.

Emmanuel Macron a obţinut 28,6% din voturi, în primul tur al scrutinului prezidenţial, potrivit unui sondaj efectuat la ieşirea de la urne de Institutul Ifop-Fiducial. Marine Le Pen, candidată considerată a fi de extremă-dreapta, este creditată cu 24,4%.

Un alt sondaj, efectuat de Institutul Ipsos-Sopra Steria, la comanda France Télévisions, Radio France şi France 24-RFI-MCD, îl creditează pe Emmanuel Macron cu 28,1% şi pe Marine Le Pen cu 23,3%.

Dacă aceste date se vor confirma oficial, Emmanuel Macron şi Marine Le Pen vor concura în al doilea tur al scrutinului prezidenţial.

Jean-Luc Mélenchon este pe locul al treilea, cu 20,1%, iar politicianul de extremă-dreapta Eric Zemmour este creditat cu 7,2% din voturi. Valerie Pecresse, membră a formaţiunii Republicanii (centru-dreapta) şi preşedintele Consiliului regiunii Ile-de-France, a obţinut 5% din voturi, potrivit Mediafax.

În Franţa, publicarea oricăror rezultate, parţiale sau finale, este interzisă până la închiderea ultimelor secţii de votare, la ora locală 20.00 (18.00 GMT) şi abia atunci presa va publica primele estimări bazate pe sondajele la ieşirea de la urne.

Potrivit protocolului sanitar stabilit pentru aceste alegeri, nu este obligatoriu să se poarte mască sau să se păstreze distanţele care erau necesare în perioada de vârf a crizei de COVID-19, deşi guvernul recomandă aceste măsuri persoanelor aflate în situaţii vulnerabile şi mai ales în cazul în care sunt infectate.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Termocentrală
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse

Avertizare de călătorie în Bulgaria

MAE a transmis o atenţionare de călătorie în Bulgaria.

Robotaxi / sursa foto: Wikimedia Commons / Mliu92
Bursa de Valori București
Friedrich Merz
Euro / FOTO: Freepik
Hidroelectrica / FOTO: https://www.facebook.com/hidroelectricaoficial/
Freepik.com
Dolar / FOTO: Freepik
Foto: Freepik.com
Cursul valutar al zilei
Bani / Foto: DCBusiness
Freepik.com
Centru de detenție și de procesare a imigranților, operat de GEO Group Inc. în Adelanto, California
Transelectrica / FOTO: Facebook
Un bărbat închide un termostat / Foto: Freepik
Kim Jong Un / Foto: KCNA
Pista velo de pe Calea Victoriei din București / Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan, președintele României
Foto: Freepik.com
Ce o să reușească prin această măsură este greu de spus
Foto: Shutterstock

De ce rutina ta de îngrijire are nevoie de o actualizare

Îți dorești o piele sănătoasă și strălucitoare?...

Foto: Freepik

5 tipuri de cancer de sân și ce trebuie să știi despre ele 

Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, cancerul de...

Sameday
Comisia Europeană alocă o sumă considerabilă pentru transportul bolnavilor de COVID-19
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Donald Trump
Freepik.com

pixel