Erdogan vrea din nou ZERO probleme cu vecinii

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Calea spre reconciliere între Turcia şi rivalii săi din lumea arabă nu este atât de evidentă, întrucât lista problemelor generate de puncte de vedere contradictorii este lungă.
Calea spre reconciliere între Turcia şi rivalii săi din lumea arabă nu este atât de evidentă, întrucât lista problemelor generate de puncte de vedere contradictorii este lungă.
Turcia doreşte un parteneriat reciproc avantajos cu Egiptul şi cu statele din Golf, a declarat marţi preşedintele Recep Tayyip Erdogan, care încearcă să normalizeze relaţiile cu rivalii săi regionali.

"Vrem să folosim cât mai bine oportunităţile de cooperare cu Egiptul şi să ne îmbunătăţim relaţiile pe principiul win win", a spus Erdogan într-un interviu acordat canalului de televiziune turc TRT, citat de Agerpres.

"Acest lucru este valabil şi în cazul ţărilor din Golf", a adăugat Erdogan, referindu-se la Arabia Saudită şi la Emiratele Arabe Unite, ţări cu care Turcia are relaţii tensionate.

După mai mulţi ani de criză diplomatică, Turcia a lansat o ofensivă de cucerire pentru a-şi îmbunătăţi relaţiile cu aceste trei ţări, începând cu Egiptul.

Relaţiile dintre Ankara şi Cairo aproape s-au rupt după îndepărtarea de la putere, în 2013, a primului preşedinte egiptean ales democratic, Mohamed Morsi, care aparţinea Frăţiei Musulmane şi era susţinut de Turcia.

La începutul lunii mai, o delegaţie turcă numeroasă a vizitat Cairo pentru discuţiile la cel mai înalt nivel dintre cele două ţări din 2013.

Citește și: Nimic nu mai iese și nimic nu mai intră în Belarus
Gesturile de deschidere ale Turciei au loc în contextul în care Ankara încearcă să iasă din izolarea sa diplomatică în Mediterana de Est, unde descoperirea unor mari zăcăminte de gaze naturale în ultimii ani a dus la o împărţire între statele riverane din care Ankara s-a simţit exclusă.

Acest început al dezgheţului relaţiilor dintre Ankara şi Cairo coincide, de asemenea, cu o relaxare a relaţiilor dintre Egipt şi Qatar, principalul aliat al Turciei în regiune.

Dar calea spre reconciliere între Turcia şi rivalii săi din lumea arabă nu este atât de evidentă, întrucât lista problemelor generate de puncte de vedere contradictorii este lungă.

Aceste ţări s-au situat pe poziţii opuse în special în recentul conflict din Libia, unde Ankara a sprijinit militar guvernul de la Tripoli împotriva facţiunii militare susţinute de Egipt, Emiratele Arabe Unite şi Arabia Saudită.

Relaţiile dintre Ankara şi Riad rămân, de asemenea, afectate de asasinarea în 2018 a jurnalistului Jamal Khashoggi în incinta consulatului saudit din Istanbul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT

Situaţia sistemului energetic al României, analizată în CSAT

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anuţat vineri, că va...

Foto: Oana Pavelescu
PPC
Timpul de lucru. Foto: Freepik.com
foto: pexels.com
factura energie. Freepik.com
Banca Națională a României
Freepik.com

Start optimist la BVB: Majoritatea indicilor, în urcare

Bursa de Valori Bucureşti începe ziua pe verde:...

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
Paste. Foto: Freepik.com
Dosar. Foto: Pexels.com
Banca Naționala a României
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Factură energie electrică

România, din nou în zona roșie a hărții energetice europene

Prețul energiei electrice în România a ajuns joi, 23...

Benzinărie Lukoil
Google / Foto: Unsplash
Un fermier culege boabe de cafea / Foto: Unsplash
Petroliști Aramco / Foto: Aramco
George Niculescu
Tom Ford Oud Voyager, Dior Bois d’Argent Esprit de Parfum, Van Cleef & Arpels Moonlight Cherry, Hermès Barénia Eau de Parfum Intense, Gucci Muschio di Luce
Radu Miruță
Procesoare / Foto: Freepik
Contor electric
Bursa de Valori București

Companiile energetice și băncile domină rulajele la BVB

Bursa de Valori București a încheiat ședința de...

Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Rabla. Foto: Pexels.com
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distrus de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
TVA / Foto: Freepik.com
Cosmin Marinescu
Un muncitor manevrează un utilaj industrial / Foto: Freepik

pixel