Este criză bursieră în SUA? Pierderi uriașe, iar marile bănci au evaluat riscul de recesiune

Autor: Elena Cristian
Data actualizării:
Data publicării:
Wall Street / Foto: Arhivă
Wall Street / Foto: Arhivă
Bursele americane au pierdut toate câștigurile înregistrate după victoria lui Donald Trump în alegerile de anul trecut. Investitorii se tem de recesiune și manifestă o prudență majoră. Giganții din domeniul tehnologiei, așa numiții Cei Șapte Magnifici au pierdut 750 de miliarde de dolari într-o singură zi.

Statele Unite au aproximativ 40% șanse să intre în recesiune în acest an, este de părere Bruce Kasman, economistul-șef al JPMorgan. În același timp însă, el avertizează că reputația SUA ca destinație de investiții ar putea fi afectată pe termen lung dacă administrația americană subminează încrederea de care țara se bucură ca putere mondială, scrie Reuters.

La rândul ei, banca Goldman Sachs a redus recent estimarea privind indicele S&P 500 pentru finalul anului 2025, coborând previziunea de la 6.500 la 6.200 de puncte. Motivul principal este incertitudinea politică, generată în mare parte de impunerea unor noi tarife vamale și de îngrijorările legate de perspectivele economice.

Impactul taxelor vamale asupra pieței financiare

Piața bursieră americană a resimțit efectele deciziilor recente ale președintelui Donald Trump, care a anunțat impunerea unor noi taxe asupra importurilor din Canada. În urma acestui anunț, indicele de referință S&P 500 a fost aproape de a intra într-o fază de corecție, ceea ce a accentuat temerile investitorilor privind viitorul economiei americane.

JPMorgan estimează în prezent o creștere a PIB-ului SUA de 2% pentru anul în curs. Totuși, dacă noile măsuri tarifare vor fi aplicate semnificativ, riscul unei recesiuni ar putea crește la peste 50%, susține Bruce Kasman. El trage un semnal de alarmă, subliniind că politicile protecționiste ar putea avea un impact negativ asupra mediului de afaceri și ar putea încetini ritmul de creștere economică.

Piața bursieră 

În ultimele zile, bursa de la New York a înregistrat cea mai mare scădere din ultimele luni. Analiștii de la Goldman Sachs și Morgan Stanley au revizuit în jos prognoza de creștere economică pentru 2025, estimând acum o expansiune de doar 1,7% și, respectiv, 1,5%. Mai mică decât la JPMorgan.

Bruce Kasman subliniază că incertitudinile politice și economice, precum reducerea bugetului agențiilor federale și modificările bruște ale rolului internațional al SUA, ar putea slăbi încrederea investitorilor în activele americane. Aceste factori pot genera volatilitate pe piețele financiare și pot afecta atractivitatea Statelor Unite pentru capitalul străin.

Big Tech și prăbușirea Nasdaq

Luni, indicele Nasdaq a încheiat cea mai slabă ședință de tranzacționare din 2022 încoace, pe fondul temerilor legate de politica economică agresivă a administrației Trump. În acest context, giganții tehnologici cunoscuți sub numele de „Cei Șapte Magnifici” – Apple, Nvidia, Microsoft, Meta, Amazon, Google și Tesla – au înregistrat scăderi masive pe bursă.

Grupul Tesla a fost cel mai afectat, cu o scădere de 15%, marcând cea mai mare pierdere zilnică din 2020. Apple a pierdut 4,85%, Nvidia 5%, iar Google și Meta au scăzut cu 4,5% și, respectiv, 4,4%. Chiar și Microsoft (-3,3%) și Amazon (-2,3%) au înregistrat pierderi semnificative. În total, „Cei Șapte Magnifici” au pierdut 750 de miliarde de dolari într-o singură zi, o valoare fără precedent din 2022.

Riscuri pe termen lung pentru economia americană

Economistul-șef al JPMorgan atrage atenția asupra unui pericol și mai mare: pierderea „privilegiului exorbitant” de care SUA s-a bucurat ca prima putere economică globală. Dacă încrederea în piețele financiare și instituțiile americane este erodată, acest lucru ar putea avea consecințe structurale asupra economiei pe termen lung.

„Nu ar trebui să subestimăm riscul ca aceste probleme să devină o vulnerabilitate structurală pentru piețele financiare”, a subliniat Kasman. În acest context, investitorii și analiștii urmăresc cu atenție evoluția politicilor economice ale administrației Trump și impactul acestora asupra stabilității financiare globale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Știrile dimineții / sursa foto: Freepik.com
Navă cargo / Foto: Freepik
Bursa de valori
Fum alb care anunță că un nou papă a fost ales de conclav

Habemus papam! A ieșit fum alb din hornul Capelei Sixtine

Vestea bună a zilei vine de la Vatican unde pe hornul...

Tribunal
Banca Naționala a României
Ministerul Finanțelor
Marcel Boloș / Foto: gov.ro
Arme / Foto: Freepik
Nicolae Giugea este noul șef al Casei Naționalede Pensii
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Lucrător din industria petrolieră / FOTO: Freepik
Donald Trump
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Se impune o revizuire profundă / FOTO:Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik
Dan Șucu, președintele Concordia
Ucraina. Foto: Freepik.com
Banca Norvegiei / FOTO: Wikipedia

Banca centrală a Norvegiei menține rata dobânzii la 4,5%

Norvegia, în contrast cu restul Occidentului.

Stație de transformare
Submarin

Compania Hyundai va dezvolta un nou submarin

Transferurile de tehnologie din anii ’80 au deschis...

Freepik.com
Robor
Foto: Freepik.com
Bursa / Foto: Freepik
Bani / FOTO: Freepik
Butoaie cu petrol / Foto: Freepik

pixel