Euro câștigă 1% în fața dolarului. Care ar putea fi reacția BCE

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Euro - dolar / FOTO: Freepik
Euro - dolar / FOTO: Freepik
Euro se apreciază pe fondul previziunilor privind politici bugetare mai flexibile.

Ambiția liderilor europeni de a spori cheltuielile pentru apărare a dus la o apreciere a monedei euro, traderii anticipând că acest lucru se va traduce prin politici bugetare mai relaxate, care vor injecta mai mulți bani în economie.

În jurul orei 14:30 GMT, moneda unică europeană a crescut cu 1,02% față de dolar, ajungând la 1,0484. Față de lira sterlină, euro a înregistrat un avans mai modest, de 0,12%, deoarece și Marea Britanie este influențată de așteptările legate de sporirea fondurilor alocate pentru apărare.

Un impuls pe termen scurt pentru economie

„Dorința Europei de a sprijini Ucraina se va traduce printr-o creștere a cheltuielilor militare. Aceasta ar trebui să stimuleze economia pe termen scurt”, a explicat Ipek Ozkardeskaya, analist la Swissquote Bank.

În prezent, doar patru state europene membre NATO alocă mai mult de 3% din PIB pentru apărare, în timp ce președintele francez Emmanuel Macron a stabilit un obiectiv european de 3-3,5% din PIB, pentru a compensa diminuarea implicării Statelor Unite în Europa.

Pentru atingerea acestui obiectiv, țările europene vor trebui să își mărească bugetele de apărare, ceea ce ar putea susține moneda euro. „Această evoluție ar putea încetini dorința Băncii Centrale Europene de a reduce agresiv ratele dobânzilor”, a declarat Ulrich Leuchtmann, analist la Commerzbank.

Inflația scade, dar sub așteptările economiștilor

În ciuda creșterii cheltuielilor pentru apărare, inflația în zona euro a continuat să scadă, ajungând de la 2,5% la 2,4%, conform datelor oficiale publicate luni. Totuși, economiștii se așteptau la o scădere și mai accentuată, până la 2,3%, a subliniat Daniela Sabin Hathorn, analist la Capital.com. Această previziune fusese deja luată în calcul de piețe.

Bitcoin în creștere puternică

În ciuda inflației mai scăzute în zona euro, factorul dominant pe piețe rămâne așteptarea privind creșterea cheltuielilor de apărare în Europa.

În paralel, Bitcoin a înregistrat luni o creștere puternică, după ce fostul președinte american Donald Trump a menționat duminică cinci criptomonede care ar putea fi incluse într-o nouă „rezervă strategică” a Statelor Unite. Acest anunț a determinat o creștere bruscă a prețului criptomonedelor.

Bitcoin, cea mai importantă criptomonedă din lume, a câștigat 10,52%, ajungând la 93.068 dolari, după ce vineri atinsese un minim de 78.225,84 dolari, cel mai scăzut nivel din noiembrie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Pe telefon / FOTO: Freepik
Radu Miruță, ministrul Economiei
Inteligență artificială/ FOTO: Freepik

România, sub media UE la utilizarea AI de către tineri

Aproape două treimi dintre tinerii din UE folosesc...

ANPC continuă controalele / Foto: Arhivă
Sultan Ahmed bin Sulayem
autostrada boita cornetu - FOTO: Captură video@Cristian Pistol
asfaltare. Freepik.com
Șofer de camion / Foto: Freepik
RAdu Miruță - FOTO: Agerpres
Record istoric de turiști români în Bulgaria. Creștere de peste 50% față de perioada prepandemică - FOTO: Arhivă personală
Keir Starmer - FOTO: Agerpres
Lukoil
Portul Constanța
Alexandru Nazare
Este o veste bună pentru cele doua banci
Marco Rubio / FOTO: Wikipedia
Ziua Îndrăgostiților 2026, cea mai scumpă din ultimii 10 ani - FOTO: Freepik@gioiaphoto

Ziua Îndrăgostiților 2026, cea mai scumpă din ultimii 10 ani

Valentine’s Day 2026 marchează cea mai scumpă Zi a...

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Documente. Freepik.com
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

Economia încetinește brusc, IMM-urile cer plan de salvare

Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR)...

Casă de schimb valutar

Curs BNR. Cât costă euro și dolarul. Aurul pierde teren

Leul a încheiat săptămâna aproape neschimbat în raport...

TUI
Contabili / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Mașini depozitate parcarea unui port / Foto: Freepik
Neptun Deep / Foto: Captură video RomGaz / OMV Petrom
kathryn ruemmler (C), nevoită să demisioneze de la conducerea departamentului juridic al Goldman Sachs

pixel