Euro va trece, în următoarele şase luni, pragul de 5 lei, estimează specialiştii

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Euro / sursa: Freepik.com
Euro / sursa: Freepik.com
Indicatorul de Încredere Macroeconomică realizat de Asociația CFA România a scazut în luna noiembrie 2023.

Indicatorul de Încredere Macroeconomică al Asociației CFA România a scăzut în luna noiembrie, (cu 5,4 puncte) la valoarea de 47,6 puncte. Această situație s-a datorat scăderii, cu peste 5 puncte, a ambelor componente ale indicatorului. 

Rata anticipată a inflației pentru orizontul de 12 luni (decembrie 2024) a crescut față de exercițiul anterior și s-a situat la valoarea medie de 6,42%.

În ceea ce privește cursul de schimb EUR/RON, peste 88% dintre participanți anticipează o depreciere a leului în următoarele 12 luni. Astfel valoarea medie a anticipațiilor pentru orizontul de 6 luni este de 5,0069 lei pentru un euro, în timp ce pentru orizontul de 12 luni, valoarea medie a cursului anticipat este 5,0590 lei pentru un euro.

Adrian Codirlașu, CFA – Vicepreședinte al Asociației CFA România declară: “Incertitudinea fiscală ridicată ține indicatorul de încredere macroeconomică la niveluri reduse și majorează anticipațiile inflaționiste, politica fiscală reprezentând principalul risc la adresa inflației. În aceast context, pentru anul urmator participanții la sondaj anticipează o o rată de creștere economică similară cu cea înregistrată in acest an.”

 

Previziunile analiștilor în ceea ce privește cei mai importanti indicatori macroeconomici

 

Referitor la evoluția prețurilor proprietăților rezidențiale în orașe, 47% dintre participanți anticipează o scădere a acestora în timp ce 35% dintre participanți anticipează o stabilitate în următoarele 12 luni. De asemenea 76% dintre participanți (cel mai mare nivel înregistrat in acest an) consideră că prețurile actuale sunt supraevaluate, iar 18% că sunt corect evaluate. 

Deficitul bugetului de stat prognozat pentru acest an este anticipat (valoarea medie a anticipațiilor) la 5,7% din PIB iar pentru anul urmator participaniții la sondaj anticipează un deficit bugetar de 5,2%.

Pentru anul 2023 valoarea anticipată de creștere a PIB real a înregistrat valoarea de 2,2% iar pentru anul 2024 anticipațiile de creștere economica se situează la 2,3%.

Datoria publică calculată ca procent în PIB este anticipată să se majoreze la 54% în următoarele 12 luni.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos
Judecător / Foto: Freepik
O femeie alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Carduri sociale
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Energie verde / Foto: Freepik
MIPE schimbă și simplifică obținerea banilor / Foto: Freepik
Abonament la internet
Temu / Foto: DCBusiness
Pașapoarte

Pașapoartele românești se schimbă radical din septembrie

Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...

ROBOR la trei luni crește
Sticle cu vin / Foto: Freepik
Oleoductul Drujba a fost închis
Ministerul Finanțelor
Banii din fondurile europene sunt puși la adăpost
Panou, Anghel Saligny / Foto: Tribuna
UAT-urile și locatarii vor plăti mai puțin pentru anveloparea blocurilor / Foto: Gabriel / Flickr
Bucharest City Tour”
Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF

Vacanţe la mare cu până la 60% mai ieftine. Află detalii

Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...

Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Rafinărie / FOTO: Freepik

pixel