„Avem toată încrederea că aeronava este sigură, care este condiția prealabilă pentru acordarea aprobării noastre. Dar vom continua să monitorizăm îndeaproape operațiunile 737 MAX pe măsură ce aeronava își reia serviciul”, a declarat directorul executiv al EASA, Patrick Ky.
"În paralel, și la insistența noastră, Boeing s-a angajat, de asemenea, să lucreze pentru a îmbunătăți și mai mult aeronava pe termen mediu, pentru a atinge un nivel și mai ridicat de siguranță", a spus el.
Primul zbor comercial al unui Boeing 737 MAX, după 20 de luni
Autoritățile de reglementare din SUA au permis avionului Boeing 737 Max să zboare din nou în luna noiembrie a anului trecut. Administrația Federală a Aviației din SUA (FAA), a precizat că autorizația nu va permite avionului să se „întoarcă imediat” pe cer.
Pe lângă schimbările de software și cabluri, piloții au nevoie și de instruire. FAA a declarat că modificările de proiect pe care le-a solicitat „au eliminat cauzele accidentelor”, iar șeful instituției a spus că este „100% încrezător” în siguranța avionului.
Aparatele de zbor Boeing 737 MAX au fost oprite de la zbor în martie 2019.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Nou împrumut uriaş făcut de Ministerul Finanţelor.
ANAF anunţă o nouă etapă în...
RisCo.ro a făcut o analiză a cifrei de afaceri a celor...
În ianuarie și februarie 2026,...
Continuă campaniile de fraude prin platforme populare...
Vineri și sâmbătă sunt două...
Creştere spectaculoasă a preţului acestui metal preţios.
Noi reguli pentru accizele nearmonizate: Finanțele...
Piața gazelor naturale intră în...
Dolarul american s-a depreciat...
Începutul unui nou an este momentul ideal pentru tineri...
Trăim într-o perioadă în care sentimentul de siguranță...
China a transmis luni că...
Aurul a trecut luni de pragul...
Al doilea incident mortal...
Producătorul francez de alimente și băuturi Vitagermine...
Ministerul Agriculturii și...
Mii de români scapă de datorii. Cine poate beneficia și...
Autoritățile franceze au...
S&P 500 a crescut, dar nu la fel de spectaculos ca...
Președintele SUA, Donald Trump,...