Eurostat: România, printre ţările UE cu cea mai ridicată inflație

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
S-a votat! TVA de 5% pentru pompe de căldură, panouri fotovoltaice şi solare
S-a votat! TVA de 5% pentru pompe de căldură, panouri fotovoltaice şi solare
România s-a situat în septembrie printre ţările membre ale Uniunii Europene cu cele mai ridicate rate anuale ale inflaţiei, arată datele prezentate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

Rata anuală a inflaţiei în zona euro a coborât până la minus 0,3% în septembrie, de la un nivel de minus 0,2% în august, în timp ce în Uniunea Europeană a scăzut până la 0,3%, de la 0,4% luna precedentă.

Comparativ cu situaţia din august, rata anuală a inflaţiei în septembrie a scăzut în 13 state membre (inclusiv în România), a rămas stabilă în şapte şi a crescut în alte şapte ţări membre.

Cele mai ridicate rate anuale ale inflaţiei din UE au fost înregistrate, luna trecută, în Polonia (3,8%), Ungaria (3,4%), Cehia (3,3%) şi România (2,1%). La polul opus sunt unele state membre UE unde rata anuală a inflaţiei este negativă: Grecia (minus 2,3%), Cipru (minus 1,9%) şi Estonia (minus 1,3%).

Citește și Ministrul Finanțelor, despre inflație. Este o mare reușită

Datele Eurostat mai arată că în zona euro inflaţia de bază (core inflation), adică ceea ce rămâne după ce sunt eliminate preţurile pentru bunuri volatile, precum energia şi alimentele, a scăzut în septembrie până la 0,4%, de la un nivel de 0,6% în august. Inflaţia de bază este urmărită cu atenţie de către BCE la elaborarea deciziilor sale de politică monetară. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cimitir de mașini
ANAF / Foto: DCBusiness
Banca Naționala a României
Google
Județele cu cel mai mare șomaj sunt și cele mai sărace
Atacul de noaptea trecută asupra Teheranului / Captură video
Livrator / Foto: Freepik
Tanczos Barna, ministrul Finanțelor
Agenția Fitch Ratings / FOTO: https://www.facebook.com/fitchratings/photos
Banca / FOTO: Unsplash

Consiliul UE face permanentă o derogare-cheie pentru bănci

Uniunea Europeană a decis să mențină permanent...

Sebastian Burduja
Euro / Foto: Freepik
Freepik.com
Iran
Accident aviatic în India
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Birou
Freepik.com
Casă de schimb valutar
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
RCA
Industrie / Sursa: Freepik.com
Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR
Radu Hanga / FOTO: Facebook BVB
Bani. Freepik.com
Bursa de valori

pixel