Evoluție neașteptată a prețurilor din domeniul imobiliar

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Evoluție neașteptată a prețurilor din domeniul imobiliar
Evoluție neașteptată a prețurilor din domeniul imobiliar
Cu un avans general de 2,6% faţă de iulie, capitala se situează pe locul al doilea, după Iaşi, în clasamentul creşterilor de preţ, pretenţiile vânzătorilor bucureşteni situându-se la o medie de 1.352 de euro pe metru pătrat util (în creştere de la 1.318 euro pe metru pătrat).    

Tot cu 2,6% s-au apreciat apartamentele din blocurile vechi, care pot fi achiziţionate acum cu 1.282 de euro pe metru pătrat, faţă de 1.250 de euro pe metru pătrat. Unităţile locative nou-construite, însă, au consemnat o creştere de 2,3%, de la 1.375 la 1.406 euro pe metru pătrat util.

În Iaşi a fost consemnată cea mai mare creştere a preţului mediu solicitat pe metru pătrat de apartament: este vorba despre un avans de 3,6%, de la 1.037 la 1.074 de euro pe metru pătrat util. Şi în acest caz, apartamentele vechi s-au apreciat cel mai mai puţin, anume cu 2%, de la 1.018 la 1.038 de euro pe metru pătrat. Locuinţele nou-construite, pe de altă parte, s-au scumpit cu 5% în ultima lună, ajungând la o valoare medie de 1.107 euro pe metru pătrat (faţă de 1.054 de euro pe metru pătrat).

În Braşov, indicele Imobiliare.ro a înregistrat un avans de 1,6% pe parcursul lunii august, de la 1.128 la 1.146 de euro pe metru pătrat util. Spre deosebire de Capitală, apartamentele vechi s-au apreciat mai puţin decât cele noi, mai exact cu 1,3%, de la o medie de 1.117 euro pe metru pătrat, la 1.131 de euro pe metru pătrat. Pe de altă parte, preţurile unităţilor locative din cadrul noilor ansambluri rezidenţiale s-au majorat cu 2,6%, de la 1.147 la 1.177 de euro pe metru pătrat, potrivit Imobiliare.

Apartamentele s-au scumpit, per ansamblu, în Cluj, cu 1,6% în august comparativ cu luna precedentă, ajungând la o valoare medie de listare de 1.631 de euro pe metru pătrat util, de la 1.606 euro pe metru pătrat. Marja de creştere consemnată de locuinţele din blocurile vechi a fost, şi aici, mai redusă – este vorba despre un plus de 1,1%, de la 1.610 la 1.627 de euro pe metru pătrat. În acelaşi interval, unităţile locative nou-construite s-au apreciat cu 2,1%, de la 1.602 la 1.636 de euro pe metru pătrat.

Proprietarii de apartamente şi-au majorat pretenţiile cu 1,5% în luna august în Timişoara, de la 1.226 la 1.244 de euro pe metru pătrat util. Locuinţele din blocurile vechi s-au apreciat cu 1,2% în perioada analizată, de la 1.231 la 1.246 de euro pe metru pătrat util. Creşterea consemnată în cazul noilor ansambluri rezidenţiale s-a cifrat, însă, la 2%, unităţile locative din cadrul acestora ajungând la o valoare medie de 1.236 de euro pe metru pătrat (faţă de 1.212 euro pe metru pătrat luna trecută), relatează Mediafax.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan
Bani / Foto: DCBusiness

Acord în coaliție. Salariul minim crește de la 1 iulie 2026

Salariul minim va crește de la 1 iulie 2026. Coaliția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Lingouri de cupru / Foto: DCBusiness

Bloomberg: Cuprul intră într-un deficit structural din 2026

Piața globală a cuprului se îndreaptă spre un deficit...

Donald Trump și Vladimir Putin
Ministerul Finanțelor
Ghișeu
Barajul Paltinu
Arcelor Mittal Tubular Products Iași
Inflație / Foto: Freepik

România continuă să fie ţara cu cea mai mare inflaţie din UE

România a fost şi în luna noiembrie ţara UE cu cea mai...

România se află pe locul doi la exportul de grâu moale
Bani
Document. Foto: Freepik.com
Discutii la Guvern
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
factura. Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Industrie / Sursa: Freepik.com
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Oameni pe stradă
Palatul Știrbei
Netflix / Foto: Freepik
Podul Giurgiu - Ruse
Ispectori ai ANAF și Vamei
Foto: Facebook MADR
Nave petroliere / Foto: Freepik
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

pixel