Explozie la silozurile cu 8 milioane de tone de grâu dintr-un port turcesc, în ajunul vizitei lui Putin

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Explozie în portul turcesc
Explozie în portul turcesc
Cel puțin 10 persoane au fost rănite luni când o explozie a zguduit silozurile de cereale din apropierea portului Derince, în vestul Turciei, ceea ce a determinat o anchetă pentru a afla cauza acesteia, a declarat guvernatorul din Kocaeli, Seddar Yavuz.

O explozie a avut loc luni în jurul orei locale 14:40 în apropierea silozurilor de la Turkish Grain Board (TMO), a declarat Yavuz.
"Evaluările inițiale arată că o explozie a avut loc din cauza comprimării prafului de grâu în timpul transferului de grâu de pe o navă la siloz", a spus Yavuz care a mai adăugat că: "Ni s-a spus că este posibil din punct de vedere tehnic ca o explozie să se producă din cauza comprimării prafului de grâu, dar investigăm toate motivele posibile”, notează Al Arabya"

Doi dintre răniți se află în stare gravă la spital, iar toată lumea a fost găsită, a adăugat el.

Ministerul Transporturilor din Turcia a declarat că nicio navă nu a fost avariată din cauza exploziei.

Ucraina dă vina pe ruși

Andri Iusov, reprezentant oficial al Direcţiei Principale de Informaţii (GUR) din Ministerul Apărării de la Kiev, a declarat că, în cadrul anchetei cu privire la explozia de luni dintr-un port din Turcia, este necesară studierea eventualei implicări a Rusiei.

"Desigur, trebuie verificate toate informaţiile”, a afirmat oficialul ucrainean care a adăugat că: ”Este necesar să se studieze şi să fie investigată implicarea Rusiei lui Putin în aceste evenimente. Situaţia pare foarte ciudată - explozie la silozuri în Turcia în ajunul unei posibile vizite a dictatorului Putin (dictatorul rus, Vladimir Putin - n.r.) în Turcia" - a remarcat Iusov. Acesta a amintit că Turcia doreşte să discute cu Putin despre continuarea "acordului cerealor" şi a subliniat că partea turcă ridică în mod activ problema reluării aprovizionării cu cereale ucrainene. "Iar acum, are loc un astfel de eveniment. Coincidenţă? Nu cred" - a adăugat Iusiv.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu

Titluri Tezaur. Premieră pentru românii din diaspora

Românii din țară și din străinătate pot, începând cu 10...

Cobalt / Foto: Picryl.com
Tractor pe câmp / Foto: Freepik

Legea arendării, declarată neconstituțională de CCR

Curtea Constituțională a respins modificarea Codului...

Romgaz

Romgaz vrea preluarea unui mare combinat chimic

Romgaz analizează preluarea unui mare combinat chimic...

Analizând situații / FOTO: Freepik
Dolari / Foto: Freepik

Dolarul, în picaj, euro susținut de optimismul germanilor

Dolarul a înregistrat o nouă scădere, adâncind...

Concedieri
trenuri / Foto: Freepik
Tranzacţie. Foto: Pexels.com
Mină de cupru / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Contoare electrice
Friedrich Merz
Stirile diminetii. Foto: Pexels.com
Contor energie electrică
Producătorii de litiu sunt euforici / Foto: Unsplash
Hală industrială
Donald Trump

Motivul pentru care Trump vrea mineralele rare ale Ucrainei

Donald Trump cere despăgubiri de la Ucraina și un acord...

Alertă de securitate

Exercițiu major de alarmare la nivel național

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă anunţă că...

Bani, lei / Foto: Agerpres
Foto: pexels.com
foto: pexels.com
Parlamentul de la Budapesta
Avion la sol / FOTO: Freepik
Poluare / FOTO: Freepik

pixel