Facebook nu-i va anunţa pe utilizatorii ale căror date au fost furate şi expuse de hackeri

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
O nouă LOVITURĂ pentru gigantul FACEBOOK! #DeleteFacebook a devenit VIRAL
O nouă LOVITURĂ pentru gigantul FACEBOOK! #DeleteFacebook a devenit VIRAL
Facebook nu intenționează să îşi anunțe utilizatorii ale căror informații personale au fost postate pe un site web utilizat de hackeri, relatează CNN.

Este vorba despre o bază de date cu înregistrări despre 533 de milioane de conturi Facebook - inclusiv numere de telefon, adrese de e-mail, zile de naștere și alte detalii personale. Aceste date au fost distribuite online în urmă cu o săptămână.

Scurgerea nu a inclus informații precum carduri de credit sau numere de securitate socială, dar datele publicate ar putea fi exploatate în continuare de către răufăcători.

Facebook a precizat la începutul acestei săptămâni că datele au fost extrase din profilurile publice de pe platforma sa în 2019 utilizând funcția de „importator de contacte” implementată pe platformă.

Compania susţine că a făcut rapid ajustări ale funcției pentru a preveni repetarea unei astfel de activități.

Deși datele sunt din 2019, baza de date a fost postată online recent.

Facebook nu-şi anunţă utilizatorii, pentru că nu e sigur pe cine să anunţe

Datele au fost extrase din profilurile publice iar Facebook susţine că nu poate spune ce utilizatori ar trebui să fie notificați și, prin urmare, nu intenționează să alerteze persoanele care ar putea fi afectate, a precizat compania, citată de pentru CNN.

În schimb, Facebook a lansat o pagină de ajutor pentru utilizatorii preocupați că datele lor ar fi putut fi publicate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani într-un portofel
Terminal GNL
ROBOR

Ce se întâmplă cu ratele românilor la final de an

Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...

Ce riscă firmele de stat care nu își aprobă bugetele la timp

Guvernul introduce un instrument de presiune directă...

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Liberty Galați, fostul Sidex
Loto
ANAF / Foto: DCBUsiness
Lingouri de aur, argint și cupru
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Ministerul Finanțelor

Execuția bugetară pe 11 luni: deficit de 6,4% din PIB

Execuția bugetului general consolidat s-a încheiat, după...

Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Volodimir Zelenski în timpul discuțiilor cu Donald Trump la Mar-a-Lago
Schimb valutar. Freepik.com
Autostradă în șantier
Fabrică / Foto: Freepik
Testul rachetei de croazieră strategică cu rază lungă
Bani / FOTO: Freepik
Bani
Foto: Freepik.com
Banca Centrală a Austriei
Codul fiscal. Foto: AI - Freepik.com
Mașini în trafic
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Harta Europei. Foto: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik

pixel