Femeile câștigă SALARII mai mari decât bărbații. ”A fost o surpriză pentru noi”

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Google va plăti impozite mai mari în Austria
Google va plăti impozite mai mari în Austria
Compania Google a anunțat că în urma unei analize proprii a descoperit că salariile plătite femeilor au fost mai mari decât cele plătite bărbaților. În plus, bărbații au cerut și compensații financiare pentru acest dezechilibru.

Google a comunicat că femeile cîștigă mai mult decât bărbații în cazul job-urilor de același nivel.Compania americană a analizat modul în care a remunerat angajații anul trecut și a descoperit că că un inginer software de nivelul 4 primește un salariu mai mare dacă este femeie.

Astfel, compania americană a fost nevoită să plătească compensații în valoare totală de 9,7 milioane de dolari unui număr de 10.677 de angajați pentru a reduce diferențele salariale dintre femei și bărbați.

Google a plătit compensații pentru 228 de angajați din șase categorii de angajați în 2017.

Compensațiile au totalizat 270.000 de dolari. “Analiza noastră urmărește realizarea unui sistem corect de salarizare pentru angajații cu același job, de același nivel de competență și performanță precum și din aceeași zonă geografică” a confirmat Lauren Barbato, responsabil pentru evaluarea angajaților și a remunerațiilor. 

Citește și:Anunț important de la Google. Salvați ce mai puteți

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Papa Fancisc
Insolvență / FOTO: Freepik
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Criză economică / Foto: Freepik

Norvegia pierde o avere: Zeci de miliarde au fost spulberate

Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...

Donald Trump vorbește la telefon
Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM
Unifarm / Foto: Agerpres
Camioane/ Foto: Freepik

RO e-Transport, frânat de Guvern care amână sancțiunile

Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...

Lucrător la spații verzi / Foto: Freepik
Mașini / Foto: Freepik
La bancă
Familie / Foto: Freepik
Cristian Popa, BNR
Steagul Bulgariei

pixel