Fermierii francezi au ieșit din nou vineri pe străzile Parisului, avertizându-l pe președintele Emmanuel Macron că ar trebui să se aștepte la o confruntare atunci când va deschide sâmbătă un important salon agricol.
Fermierii care au protestat în toată Europa au revendicări comune, aceștia cer venituri mai bune, mai puțină birocrație, și denunță reglementările ecologice europene și concurența neloială din partea Ucrainei.
La începutul acestei luni, fermierii francezi au suspendat în mare parte protestele care includeau blocarea autostrăzilor și aruncarea cu gunoi de grajd pe fațadele clădirilor publice, după ce premierul Gabriel Attal a promis noi măsuri în valoare de 400 de milioane de euro, arată Reuters.
Protestele însă au fost reluate săptămâna aceasta pentru a pune presiune asupra guvernului astfel încât să își respecte promisiunile, înaintea Salonului agricol de la Paris, un eveniment major în Franța, care atrage aproximativ 600.000 de vizitatori în nouă zile.
"Unii fermieri vor încerca să îl oprească pe președinte Macron să intre la târg. Iar dacă va intra, îi vor perturba plimbarea", a declarat pentru Jean Lefevre, membru al FNSEA, cel mai mare sindicat agricol din Franța.
Vor fi tractoare și aproximativ 2.000 de fermieri care îl vor aștepta pe Macron la târg, a spus Lefevre.
Protestele fermierilor s-au răspândit în întreaga Europă, cel mai recent în țări precum Polonia, Spania și Cehia. Protestele au loc în contextul în care partidele extrema dreaptă, pentru care agricultorii reprezintă un potențial electorat, sunt văzute ca fiind printre favorite la alegerile pentru Parlamentul European din iunie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...
Moneda națională pierde teren...
RO e-Factura obligatoriu:...
Defecțiunile din termoficare...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Ratingurile suverane ale...
China a suspendat importurile de energie electrică din...
Undă verde de la Bruxelles:...
Mutările anului 2026 pe piaţa...
GAP-ul de TVA al României va...
Ultimele zile pentru depunerea...
ANAF a demarat un proiect pilot...
Veniturile Rusiei din petrol și...
Curs valutar, 15 ianuarie 2026.
Ministerul Dezvoltării vrea să...
Acordul UE–Mercosur divizează...
Gigantul ultra-fast fashion...
Avocatul specializat în...
IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...
Lukoil câștigă timp pentru...
Ce declarații trebuie depuse la...