Filmul "Barbie" a necesitat atât de multă vopsea roz încât a contribuit la o penurie mondială

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Filmul "Barbie" a necesitat atât de multă vopsea roz încât a contribuit la o penurie mondială / Photo by Nick Collins
Filmul "Barbie" a necesitat atât de multă vopsea roz încât a contribuit la o penurie mondială / Photo by Nick Collins
Designerul de producție al filmului, Sarah Greenwood, spune că "lumea a rămas fără roz" în timpul construcției lui Barbieland și a versiunilor în mărime naturală ale casei de vis a păpușii.

Viitorul film Barbie al lui Greta Gerwig a necesitat atât de multă vopsea roz în timpul construcției încât a terminat cu aprovizionarea globală a unei întregi companii.

În cadrul unui interviu acordat Architectural Digest, Gerwig și designerul de producție al filmului, Sarah Greenwood, au vorbit despre construcția filmului Barbieland, care este aproape în întregime roz fluorescent, de la versiunile în mărime naturală ale faimoasei "Case de vis" a păpușii până la drumuri și stâlpi de iluminat.

În interviu, Greenwood, nominalizată de șase ori la Oscar, a declarat că filmul a provocat o penurie internațională de vopsea roz. "Lumea a rămas fără roz", a declarat ea pentru revistă.

În timp ce unele instituții media au repetat afirmația fără rezerve, Lauren Proud, vicepreședinte al marketingului global la Rosco, compania de vopsele folosită de film, a împărtășit un context suplimentar cu Los Angeles Times.

Proud a confirmat că filmul "a folosit atâta vopsea cât am avut", dar a calificat că producția pentru Barbie a coincis cu probleme mai ample ale lanțului de aprovizionare global în timpul Covid-19, precum și cu vremea extremă din Texas la începutul anului 2021, care a afectat materialele vitale folosite pentru a crea vopseaua.

"A existat această penurie și apoi le-am dat tot ce am putut - nu știu dacă își pot revendica meritele", a spus ea, dar a recunoscut: "Ne-au curățat de vopsea".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Rovinieta
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.

ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei

pixel