Florin Cîțu dezvăluie câți bani are Ministerul Finanțelor ”LA SALTEA”

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
S-au făcut economii
S-au făcut economii
Ministerul Finanţelor Publice (MFP) are economii de 134 de milioane de lei la cheltuieli de personal, în urma reorganizării şi a modului de lucru, a declarat, miercuri, ministrul de resort, Florin Cîţu, într-o conferinţă de presă.

"Sunt ministere unde sunt economii. La Ministerul Finanţelor o să vă spun că sunt economii, pentru că au tot fost discuţii în spaţiul public şi am omis. La MFP sunt 134 de milioane de lei economii la cheltuieli de personal, în urma reorganizării şi a modului de lucru, de muncă. Ştiu că a fost o dezbatere în spaţiul public şi vreau să asigur că am făcut acest lucru la Ministerul de Finanţe şi am şi economisit bani pentru cheltuieli de salarii. La Ministerul Finanţelor, acţiuni generale, acolo sunt reduceri prin fonduri europene de 854 milioane de lei pe sold. Mai sunt economii şi la alte ministere, cum este Ministerul Economiei, dar nu sunt economii foarte mari", a explicat şeful de la Finanţe.

Întrebat dacă Ministerul Transporturilor va pierde sau va primi bani la rectificare, Cîţu a răspuns: "Nu va pierde niciun ban Ministerul Transporturilor, dar nici nu va primi. A primit la fiecare rectificare".

Citește și Violeta Alexandru pune cifrele pe masă: Atât s-a plătit

"Ministerul Transporturilor are banii necesari pentru plata facturilor. Şi Ministerul Economiei. Ne-am uitat la execuţie şi sunt bani pentru finalul de an", a adăugat acesta. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Aragaz. Foto: Freepik.com
Retea electrica - iarna. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Ghișeu / Foto: Arhivă
Prețurile urcă / Foto: Freepik
Donald Trump / Foto: Casa Albă
O persoană își încălzește mâinile la flacăra unui aragaz / Foto: DCBUsiness
Banca Naționala a României
Avion pe o pistă în timpul iernii / Foto: Freepik
Militari / Foto: MApN
Zăpadă în București
Dunarea la Baziaș / Captură video
Bill Ackman
Proteste în Iran
Continuă lucrările la tunel
Trebuie plătite taxe pentru veniturile din criptomonezi

ANAF: Reguli dure pentru impozitarea criptomonedelor în 2026

Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...

Prețul carburanţilor
Oameni traversează o stradă în timp ce ninge / Foto: Freepik
Masoud Pezeshkian și Vladimir Putin / Foto: Kremlin.ru
Uzină auto / sursa foto: Freepik.com / Phonlamaistudio

Dacia și Ford Otosan, producție mai mică în România în 2025

Producţia naţională de automobile a scăzut cu 2,6%, în...

Geraldo Alckmin
Chinezii au aprins primul soare artificial
Sistemul DragonFire

pixel