România are nevoie de cofinanțare de 250 mil. euro pentru 2,4 mld. euro fonduri UE
România are nevoie urgentă de o...
"În cursul ultimilor ani am asistat la o creştere a amestecului sau a implicării actorilor străini în procesele democratice. Am văzut foarte bine că ţări precum Rusia au fost la originea a numeroase campanii şi (mesaje pe) reţelele sociale care au atras atenţia", a declarat premierul canadian într-o declaraţie de presă la Toronto.
"Alegerile care vor avea loc peste şase luni vor fi decise de canadieni", a afirmat Trudeau, care îşi va pune în joc mandatul la alegerile federale din octombrie.
"Vom lucra foarte mult cu toate serviciile de informaţii şi cu partenerii noştri din întreaga lume pentru a ne asigura că democraţiile noastre rămân puternice pentru toate vocile care se exprimă în cadrul lor", a adăugat prim-ministrul Canadei. "Suntem extrem de vigilenţi".
Citește și: Ţara care a legalizat comerțul cu marijuana
Premierul Justin Trudeau a reiterat punctul de vedere exprimat vineri la Dinard, în Franţa, de ministrul de externe canadian Chrystia Freeland. Aceasta a estimat drept "foarte probabilă" un amestec străin în următoarele alegeri canadiene.
''Suntem foarte neliniştiţi. Estimăm că o ingerinţă este foarte probabilă şi credem că protagonişti străini rău intenţionaţi au depus deja eforturi în vederea perturbării democraţiei noastre'', a declarat şefa diplomaţiei canadiene în marja reuniunii miniştrilor de externe ai G-7 din Franţa.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România are nevoie urgentă de o...
Guvernul a aprobat, în ședința...
Statul schimbă regulile pentru...
Prețul energiei electrice crește din nou iar România se...
Programul „Rabla Auto 2025”,...
Franța suspendă platforma Shein...
Luptă acerbă între Novo Nordisk...
Leul urcă ușor în fața euro și dolarului, dar aurul...
Bursa de Valori București...
Guvernul României a adoptat,...
ROBOR face un pas înapoi, IRCC...
Asociaţia Română a Magazinelor Online (ARMO) estimează...
România, printre puținele state...
Președintele Camerei de Comerț...
Iarna vine cu o factură mare pentru şoferi.
Pe masa Executivului se află...
Aurul revine în lumina...
Fiscul clarifică tratamentul...
BNR avertizează că un document fals care poartă sigla...
ANAF schimbă regulile pentru...
Românii cheltuiesc tot mai mult...
Patru firme înrudite au creat un circuit economic fals...